Itt a 860 millió forintos terv: ezernél is több hektáron jöhet átalakulás itthon

agrarszektor.hu2025. május 9. 09:46

A természetvédelem és a fenntartható gazdálkodás szempontjából új fejezet kezdődik a Batúz-tanyán, ahol 860 millió forintos, európai uniós támogatásból indul nagyszabású fejlesztés. Ez a beruházás nemcsak a térség egyedülálló élővilágát, hanem a helyi közösségek mindennapjait és gazdálkodási lehetőségeit is új alapokra helyezi- emelte ki beszédében Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkára a projekt csütörtöki nyitórendezvényén, Tiszabábolnán.

A Borsodi-Mezőség Tájvédelmi Körzet szívében, Szentistván külterületén fekvő Batúz-tanya 2015 óta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi kezelési központja, amely közel 15 ezer hektár védett gyepterület fenntartását koordinálja - derült ki a minisztérium közleményéből. A körzet jelentősége messze túlmutat a térségen, a központi pusztai tömb, a Nagy-szék és Kisecséri-legelő, valamint a környező élőhelyek számos ritka, hazai és nemzetközi szinten is védett növény- és állatfajnak adnak otthont. Ezek a fajok - köztük fokozottan védett madarak, ritka növények - speciális, extenzív, természetvédelmi célú állattartást igényelnek, amely a nemzeti park igazgatóság saját génmegőrzési programjához is szorosan kapcsolódik. A tanyán a hagyományos legeltetéses állattartás áll a központban, melynek köszönhetően 1140 hektár Natura 2000 gyepterület szakszerű, mozaikos kezelése valósul meg. A magyar tarka és kárpáti borzderes szarvasmarhák, valamint Furioso-North Star lovak legeltetése nemcsak a pusztai élőhelyek megőrzését szolgálja, hanem a magyar agrárörökség és a génmegőrzés szempontjából is kulcsfontosságú.

A most induló projekt keretében a Batúz-tanya megközelíthetősége is javul, a tanyához vezető, eddig nehezen járható út 2 kilométeres szakaszának stabilizálása egész évben biztosítja a fenntartható elérést, csökkentve ezzel a környezeti terhelést és a gyepterületek károsodását. Emellett megépül egy korszerű takarmánytároló és trágyatároló, valamint új mezőgazdasági gépekkel bővül a központ eszközparkja, hogy a folyamatosan növekvő állatállomány igényeit és a természetvédelmi kezelési feladatokat a legmagasabb színvonalon tudják ellátni.

A Batúz-tanya nemcsak a Borsodi-Mezőség egyik legértékesebb természetvédelmi bázisa, hanem a magyar természetvédelem innovatív példája is: ötvözi a hagyományos, extenzív állattartást a modern élőhelykezelési módszerekkel, miközben aktívan részt vesz génmegőrzési programokban és a környezeti nevelésben is – ismertette az államtitkár.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
natura-2000, tanya, fejlesztés, természetvédelem, nemzeti-park, élőhely, gyepterület, borsod-abaúj-zemplén-megye, védett-állat, őshonos-állat, védett-természeti-terület,