Az nem lehet, hogy Brüsszel pénzt vegyen el tőlünk

MTI
Meg kell őrizni az európai uniós mezőgazdasági támogatások jelenlegi szintjét 2020 után is - hangoztatta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Sőt, szerinte az agrárszektorban bármilyen új feladat csak újabb forrásokból finanszírozható.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az a fontos, hogy az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) két erős pilléren, a vidékfejlesztési támogatásokon és a közvetlen kifizetéseken nyugodjon - jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az uniós szakminiszterek keddi informális hollandiai tanácsülése után. Az uniós tagállamok közkiadásainak jelenleg kevesebb, mint 1 százalékát kapják a mezőgazdaság támogatására a földművesek. A Közös Agrárpolitika pedig a tagországok összkiadásain belül nagyjából 0,4 százalékot jelent, ami lényegesen kevesebb, mint amit más ágazatok kapnak - tette hozzá a miniszter.

A magyar kormány álláspontja szerint az agrárszektorban bármilyen új feladat csak újabb források bevonásával finanszírozható, és a támogatások jelenlegi szintjét a mostani uniós költségvetési ciklus lejárta, vagyis 2020 után is meg kell tartani. Fazekas Sándor a tejpiaci zavarokra utalva úgy fogalmazott: jól látható, hogy a "hirtelen, drasztikus változások" milyen helyzethez vezetnek, ezért fontos, hogy az Európai Bizottság alapos elemzéseket végezzen, mielőtt reformintézkedéseket hozna.

Az informális találkozón szóba került a nehéz helyzetben lévő magyar tejtermelők ügye, és ez külön napirendi pont lesz a következő mezőgazdasági és halászati tanácsülésen. A miniszter emlékeztetett arra, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókra válaszul elrendelt mezőgazdasági exporttilalom nagymértékben hozzájárult a piaci válsághelyzet kialakulásához. "Nem hagyhatjuk magukra a termelőket, ne az uniós gazdák fizessék meg az orosz embargó költségeit" - fogalmazott az MTI szerint Fazekas Sándor, aki tárgyalásokat folytatott holland, osztrák, bolgár, szlovén, román, ciprusi és horvát kollégáival, illetve a 2016 második fél évében soros EU-elnökségi pozíciót betöltő Szlovákia agrárminiszterével.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 20. 06:02