Stresszkezelés biológiai alapokon – a hatékonyság alapja a tudás (x)

PR2025. május 5. 10:08

Korunk mezőgazdasága számos kihívással néz szembe jelenleg is, és a nehézségek zöme még csak ezután fogja egyre intenzívebben súlytani az ágazatot. A megváltozott időjárási viszonyok globális szinten is változásért kiáltanak, de kiváltképp ez igaz ez Magyarországra, amely földrajzi elhelyezkedéséből adódóan még kitettebb a klímaváltozás negatív hatásainak.

A klímánk az évmilliók alatt rengetegszer változott, és a növények adaptációs képességeiknek köszönhetően a változásokhoz tökéletesen alkalmazkodtak. Ezek a változások több száz, vagy akár évezredekig is fokozatosan húzták magukkal a növényvilág evolúcióját. A jelenleg tapasztalható, gyors változást az evolúció önállóan nem tudja lekövetni, a termesztett növényeink pedig e tekintetben még inkább emberi segítségre szorulnak.

De hogyan tudjuk biztosítani a kultúrnövényeink terméshozamait az éghajlatváltozás kellős közepén úgy, hogy közben kevesebb műtrágyát, növényvédőszert használunk és mellette még GMO mentesek is maradunk?

A környezeti és biotikus tényezők által okozott termésveszteség a potenciális termés %-ban. (Biochemistry and Molecular Biology of Plants, Buchanan, Gruissem, Jones, American Society of Plant Physiologists, 2000.)1. ábra - A környezeti és biotikus tényezők által okozott termésveszteség a potenciális termés %-ban. (Biochemistry and Molecular Biology of Plants, Buchanan, Gruissem, Jones, American Society of Plant Physiologists, 2000.)

Egy korábbi publikáció (1. ábra) tökéletesen szemlélteti, hogy a növényekben rejlő terméspotenciál 13-24%-ka az, amelyet a végén realizálunk, magyarul mondva a várható termés kevesebb, mint negyede kerül csak betakarításra. Jelentős, 10% terméskiesést okoznak a biotikus tényezők, kórokozók, kártevők és gyomnövények. És markáns termésdepressziót jelentenek a környezeti stresszorok (pl.: hideg, fagy, hőség, aszály stb.), ezek a terméskiesés 70%-ért felelősek. Mégis a legnagyobb figyelmet és invesztíciót a klasszikus növényvédelmi kezelésekre összpontosítjuk és nem teszünk szinte semmit a környezeti stressz okozta károk tompítása érdekében. Nem általánosan igaz ez, hiszen számos hatékony módszer áll rendelkezésre, amit a gazdálkodók széles köre már hellyel- közzel alkalmaz is. Mire gondolok? Ilyen lehet a talajkímélő gazdálkodás, a vízmegőrzés elősegítése, a precíziós technológiák, de a növénynemesítés is törekszik egyre ellenállóbb fajták vagy hibridek előállítására.

Viszont amit kevesebben alkalmaznak az a növényélettani alapokon nyugvó, a növények kiegyensúlyozott fejlődését, növekedését segítő, továbbá a környezeti stressz negatív hatásainak tompítására alkalmas biológiai lehetőségek. Önmagukban 100%-osan ezen készítmények sem tudják a környezet káros hatásait kiegyensúlyozni, de helyes alkalmazással és a sokat hangoztatott, de sokak számára csak mítoszként létező integrált szemléletű termesztéssel jelentős termésmentést érhetünk el. Az azonban biztos, hogy egy jól táplált és jó kondícióban lévő, megerősített „immunrendszerrel” rendelkező növény jóval kisebb termésveszteséggel tudja átvészelni a kritikus időjárási helyzeteket. Az adott speciális helyzetre speciális megoldást alkalmazva a pozitív eredmény garantált.

2. ábra. - A fagyhatás előtt alkalmazott, 2 l/ha dózisú Quantis kezelés hatása az őszi káposztarepce termésére és minőségére. (Ph.D. kísérlet, 2023 Naszály)2. ábra. - A fagyhatás előtt alkalmazott, 2 l/ha dózisú Quantis kezelés hatása az őszi káposztarepce termésére és minőségére. (Ph.D. kísérlet, 2023 Naszály)
3. ábra. - Őszi káposztarepce fagyhatást követően (Naszály, 2023)3. ábra. - Őszi káposztarepce fagyhatást követően (Naszály, 2023)

A Syngenta felismerve ezt a folyamatot, a biológiai termékkörének fejlesztését tűzte zászlójára. Célunk, hogy bármely, a növényeket érintő speciális problémára speciális megoldást tudjunk kínálni. A Syngenta biológiai megoldások portfóliójában találhatók tápanyaghasznosulást segítő anyagok (pl. Vixeran), biostimulátor készítmények (pl.: Quantis, Megafol, YieldOn), termésnövelő anyagok (pl: Boroplus) és biológiai növényvédőszer is.

Ezen termékek sikeressége több tényező eredménye. Ennek első eleme a készítmény fomulációja, összetétele. A Syngenta-tól megszokott minőség a hatékonyság első garanciája. A termékek precíz összeállításának köszönhetően egyik hatóanyagukból sem tartalmaznak többet vagy kevesebbet a szükségesnél, így maximalizálja az elérhető hatást és eredményt. A hatékonyság legfontosabb eleme azonban a tudás és a tapasztalás. Ahhoz, hogy a biológiai termékkört képesek legyünk hatékonyan használni, meg kell értenünk a növényeket és meg kell tanulnunk helyesen használni a rendelkezésre álló lehetőségeket. Az előttünk álló út rögös ugyan, de együtt fejlődve, tanulva ez az út sikerekkel kikövezhető és járhatóvá tehető!

 

Dr. Nagy Viktor

Biológiai termékmenedzser

Syngenta Kft.

(x)

Címlapkép forrása: Egyéb
Címkék:
syngenta,