PR • 2025. május 26. 13:30
A GEO-MILK Kft. és a Neumann János Egyetem közös K+F fejlesztése a GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00144 projekt keretében került megvalósításra az ADEXGO Kft. és a VITAFORT Zrt. közreműködésével.
A magas színvonalú, gazdaságos és nagy volumenű tejtermelés alapfeltétele, hogy a tejelő tehenek takarmányozása maradéktalanul kielégítse élettani szükségleteiket. A takarmányadagok pontos összeállításához elengedhetetlen az alapanyagok kémiai összetételének ismerete. A „Takarmányok telepi mérésére alk. közeli-infravörös spektroszkópiás műszer-, módszer- és modellfejl.” című, GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00144 azonosító számú projekt célja az volt, hogy egy újszerű mintaelőkészítési technológia segítségével jelentősen javítsuk a nagy víztartalmú, heterogén megjelenésű és rendkívül változatos összetételű tömegtakarmányok közeli-infravörös spektroszkópiás (NIRS) vizsgálatának pontosságát és megbízhatóságát telepi körülmények között. A kifejlesztett mérőeszköz lehetővé teszi, hogy a korábbinál megbízhatóbb és helyben elvégezhető NIRS gyorsvizsgálati módszert alkalmazzunk. Ennek köszönhetően a takarmányozásért felelős szakemberek objektív adatokon alapuló döntéseket hozhatnak, amelyek javítják a takarmányozás minőségét, növelik a termelés hatékonyságát, és mérséklik a környezeti terhelést is.
A fejlesztés tárgya a tömegtakarmányok és teljes értékű takarmánykeverékek (TMR) telepi mérésére alkalmas közeli-infravörös spektroszkópiás műszer-, módszer- és modellfejlesztése, melynek keretében egy olyan berendezést hoztunk létre, amely alkalmas az erjesztett tömegtakarmányok telepi vizsgálatára, és néhány percen belül képes meghatározni a minták kémiai összetételét. A módszer alapját egy speciálisan kialakított vizsgálóberendezés képezi, amelyhez egy összetett vezérlő- és mérőszoftver társul. Ez a szoftver a mért NIR spektrumok alapján matematikai úton becsüli a kémiai összetevőket, és biztosítja az eredmények vizualizálását, valamint tárolását is.
A technológiai fejlesztés alapját a NIR-vizsgálatok standardizálása képezte. A standard módon előkészített minták spektrumait kevésbé torzítják a mérés során fellépő eltérések, így a mérések eredményei ismételhetőbbek, pontosabbak, és a becsült értékek megbízhatóbban tükrözik a valódi összetételt.
A megoldás kidolgozása során kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a berendezés nagyobb mennyiségű minták vizsgálatára is alkalmas legyen. A fejlesztést megelőző kutatásaink alapján határoztuk meg a mintaelőkészítés optimális beállításait. A projekt egyik legfontosabb eredménye egy olyan kalibrációs matematikai modell, amely a hazai és közép-európai viszonyokhoz igazodik, és a felvett spektrumokból pontos becslést ad a kémiai összetevőkre vonatkozóan.

Összegzésként elmondható, hogy a projekt során létrejött mérőeszköz egy olyan innovatív berendezés, amely lehetővé teszi a telepi táplálóanyag-tartalom gyorsvizsgálatát. A GEO-MILK Kft. tejelő tehenészetében már alkalmazott rendszer újdonsága abban rejlik, hogy a hagyományos kézi NIRS-eszközökhöz képest egy speciálisan kialakított vizsgálóegységet, a hazai viszonyokhoz illeszkedő kalibrációt, valamint a mérést támogató komplex szoftvert tartalmaz.
A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében mindösszesen 963,84 M Ft, vissza nem térítendő támogatást nyert, melyből a GEO-MILK Növénytermesztő, Szarvasmarhatenyésztő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság konzorciumvezetőként 626,78 M Ft, míg a Neumann János Egyetem konzorciumi tagként 337,06 M Ft támogatásban részesült. A projekt befejezésének dátuma: 2025. május 31.
A projekt az Európai Unió támogatásával, a Magyar Állam társfinanszírozásával valósult meg.

(x)