Különleges állat bukkant fel egy bányatónál: ilyet ritkán látni Magyarországon

agrarszektor.hu2022. április 30. 09:30

Magyarországon csak évente egyszer-egyszer előforduló színpompás citrombillegetőt (Motacilla citreola) figyeltek meg a hétvégén madarászok egy Szatymaz környéki bányatavon - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Csongrád-Csongrád megyei csoportja a közösségi oldalán.

Az apró, a fejét és alsótestét borító élénk citromsárga tollazata alapján elnevezett madár az elszáradt gyékényesek között, az iszapon keresgette táplálékát sárga billegetők (Motacilla flava) társaságában. A 17 centiméteres testhosszú, 24-27 centi szárnyfesztávú, 18-25 grammos citrombillegető Közép-Ázsiában, Kínában, valamint Kelet-Európa északi és középső részén fészkel. Hosszútávú vonuló, keleti állományai Indiában, Kína déli részén, a nyugatiak pedig Délnyugat-Ázsiában telelnek. Az 1970-es évektől a faj azonban erőteljesen nyugat felé terjeszkedik, Ukrajnában, Fehéroroszországban, a Baltikumban, sőt Németországban és Finnországban is költ. Így vonuló példányainak egy-egy egyede évente felbukkan Magyarországon is, vizes élőhelyek környékén szedegető sárga billegető csapatba keveredve. Magyarországon először 1989 májusában figyelték meg a Fertő-tó partján.

Megjelenését tekintve, avatatlan szemnek nem sokban különbözik a Magyarországon gyakori sárga billegetőtől, de a Kárpát-medencében is fészkelő faj háta olajzöld, a citrombillegetőé fekete színű. A főként ízeltlábúakkal táplálkozó citrombillegető a fészkét sűrű növényzet közé, gyakran partoldalba vagy a talaj egy kisebb mélyedésébe építi. A fészek készítésében mindkét madár részt vesz, azt a hideg ellen szőrrel vagy tollal bélelik ki. A tojó rendszerint öt-hat tojást rak, a fiókák nevelésébe a hím is besegít.

Címkék:
madár, ritkaság, madárfaj, magyar-madártani-és-természetvédelmi-egyesület, ritka, mme, vándormadár, csongrád-csanád,