agrarszektor.hu • 2025. május 27. 16:33
A Bakonyban idén szokatlanul sok fiatal madár került ki idő előtt a fészekből, ami aggodalomra ad okot a szakemberek körében. A jelenség hátterében időjárási tényezők és betegségek állhatnak - közölte a Veol.hu. A Bakony térségében az elmúlt időszakban több olyan esetet is jelentettek, amikor még repülni nem tudó fiókák kerültek ki fészkeikből a földre. A kutatók megfigyelései szerint az ilyen esetek száma idén jelentősen meghaladja a korábbi évek átlagát. A mentésre szoruló madarak között verebek és cinegék is találhatók.
A szakemberek több lehetséges magyarázatot is fontolgatnak a jelenség kapcsán. Az egyik elmélet szerint a hideg májusi időjárás miatt a szülőmadarak nem tudják megfelelően táplálni minden fiókájukat, ezért némelyiket kidobhatják a fészekből. Előfordulhat az is, hogy a fiókák fájdalom miatt ugranak ki önként. A természettudósok egy másik lehetséges okként betegségeket azonosítottak. Több beteg fiókát találtak, illetve odúkban elpusztult kismadarak tetemeit is felfedezték. A szakértők szerint az enyhe téli időjárás kedvezett a madárparaziták áttelelésének, ami hozzájárulhatott a problémához. Pozitívum ugyanakkor, hogy sikeresen kirepült fiókákat is lehet már látni a térségben.
A Fehér Holló Vadmentő Alapítvány és Természetvédelmi Mentőközpont közösségi oldalán rendszeresen beszámol a madármentési esetekről. Az utóbbi időben többek között poszátát és verebeket is gondozásba vettek, és számos bejelentést kaptak bajba jutott fiókákról.
A szakemberek fontosnak tartják eloszlatni egy elterjedt tévhitet: ha tollatlan vagy alig tollas fiókát találunk a fészek közelében, ne helyezzük kosárba vagy dobozba azzal a reménnyel, hogy a szülők majd visszaviszik vagy etetni fogják. Ilyen körülmények között a fióka gyorsan kihűlhet, miközben a szülők inkább a fészekben maradt társaira koncentrálnak. A vadmentők azt javasolják, hogy először melegítsük fel a fiókát - ehhez telefonon útmutatást is adnak -, majd ha a madár állapota stabilizálódik, vigyük el a mentőközpontba. A csipogás és az éhes tátogás már pozitív életjelnek számít.