agrarszektor.hu • 2026. június 22. 14:33
Tizenötre emelkedett a csavarféreg-fertőzött állatok száma az Egyesült Államokban, miután Texasban újabb három esetben mutatták ki a kártevő jelenlétét – tájékoztatott az amerikai agrárminisztérium. Az Egyesült Államokban hat évtized után idén május végén azonosították újra a kártevőt egy texasi borjúban, a megbetegedések száma pedig azóta is folyamatosan emelkedik.
A csavarféreg egy olyan élősködő légyfajta, amelynek lárvái a melegvérű élőlények élő szöveteivel táplálkoznak, súlyos sebeket ejtve a gazdatesten. A parazita a haszonállatok mellett a házi kedvenceket és a vadon élő állományt is veszélyezteti, sőt elvétve az emberre is átterjedhet, a kezeletlen fertőzés pedig az érintett egyedek pusztulásához vezet. Az Egyesült Államokban hat évtized után idén május végén azonosították újra a kártevőt egy texasi borjúban, a megbetegedések száma pedig azóta is folyamatosan emelkedik. A legújabb pozitív eseteket az elmúlt huszonnégy órában regisztrálták Crockett megyében egy báránynál, Edwards megyében pedig két borjúnál - írja a Reuters.
A texasi állattenyésztők már egy éve tartottak a parazita felbukkanásától, mivel Mexikóban folyamatos északi irányú terjeszkedést figyeltek meg. Szakértők szerint egy kiterjedt járvány akár 1,8 milliárd dolláros gazdasági veszteséget is okozhat a szövetségi államnak, miközben a helyi vadvilágot is megtizedelheti. Az amerikai agrárminisztérium tájékoztatása alapján az érintett térségekben intenzív gyérítési munkálatok zajlanak, amelyek során több tízmillió sterilizált legyet engednek szabadon a szaporodás visszaszorítására. A sterilrovar-technológia jelenleg a leghatékonyabb védekezési módszernek számít a csavarféreg ellen. Bár a minisztérium már áprilisban megkezdte egy sterillégy-tenyésztő üzem építését, a létesítmény várhatóan csak 2027 végén kezdi meg a működését.