agrarszektor.hu • 2025. május 14. 16:58
Az árrésstop ellenére nem csökkent jelentősen az infláció, és a tavaszi fagyok súlyos károkat okoztak a gyümölcstermésben, ami további áremelkedéseket eredményezhet a piacon.Az áprilisi 4,2 százalékos inflációs adat azt mutatja, hogy az árrésstop bevezetése ellenére sem sikerült az áremelkedést a kormány által remélt 4 százalék alá szorítani. Madár István, a Portfolio vezető elemzője szerint ez meglepő és negatív fejlemény, különösen azután, hogy tavaly év végén már látványos inflációcsökkenés volt tapasztalható.
Tavaly év végén úgy tűnt, hogy ez az infláció talán már kicsit kifulladt, és egy nagyon látványos inflációcsökkenés tudott bekövetkezni. Itt jött a feketeleves: kiderült, hogy idén év elején is nagyon sokan kezdtek el látványosan újra drágítani. Ennek valószínűleg volt köze a magas béremeléshez, volt köze a tavalyi utolsó negyedév látványos forintgyengüléséhez is, mindenesetre egy nagyon kellemetlen január-februári inflációs adat érkezett
- magyarázta Madár István a Pénzcentrum CashCast című műsorának friss adásában.
Az elemző szerint az árrésstop valóban olcsóbbá tette az élelmiszerek egy részét, de nem a teljes szektort. Az élelmiszerárak összességében csak 1,3 százalékkal csökkentek márciusról áprilisra, ami elmarad a várt 2 százalékos eséstől. Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium által említett 18 százalékos árcsökkenés valós, ez csak az érintett termékek szűk körére vonatkozik - hangzott el.
Ha valóban igaz az a várakozás, hogy tartósan velünk maradnak ezek az árstopok és nem tudja, esetleg nem akarja a kormány kivezetni, mert tart a visszaemelkedésétől ezeknek az áraknak, akkor azt gondolom, hogy előbb-utóbb ezek a perverz hatások visszahatások elkezdenek érzékelhetővé válni. Vannak boltok, akik nem bírják ezt, mert veszteséget termelnek ebben az időszakban, vagy legalábbis az elvárt nyereségbe mélyen belevág.
A szakértő arra is rámutatott, hogy bár országos átlagban a béremelkedés meghaladja az inflációt, ez nem minden társadalmi csoportra igaz. Különösen azok érzik meg a drágulást, akik jövedelmük jelentős részét élelmiszerre költik, számukra a reálbér-növekedés sokkal kisebb vagy nem is érzékelhető.
A gyümölcsárak terén különösen drasztikus emelkedés várható. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője elmondta, hogy a tavaszi fagyok katasztrofális károkat okoztak, különösen a kajszibarack esetében, ahol a termés 80-90 százaléka megsemmisült.
A Fruitveb, a szakmai szervezet azt mondja, hogy valószínűleg az optimálisan várható termés 80-90 százaléka ment így a levesbe. Ez egy döbbenetes érték, tulajdonképpen mindenhol az országban, illetve a fő kajszi termőterületeken különösen nagy kár keletkezett. A szakmai szervezet szerint várhatóan 2000 óta a legrosszabb termés lesz idén kajszibarackból, és még az is benne van, hogy amióta mérik ezt, amióta számszerű adatok vannak, minden idők legrosszabb termését látjuk majd idén
- nyilatkozta a főszerkesztő.
Bár az import részben enyhítheti a hiányt, Braunmüller szerint a kajszibarack ára 30-50 százalékkal is emelkedhet. A feldolgozott termékek, mint a lekvárok és gyümölcslevek esetében is áremelkedés várható, bár ott az ipar némileg tudja kompenzálni a helyzetet a receptúrák módosításával és más gyümölcsök felhasználásával.