Joaquin Gómez, az APOEXPA (Gyümölcsök, Étkezési szőlő és Egyéb Mezőgazdasági Termékek Termelő és Exportőr Egyesület) elnöke a The Grape Reporternek elmondta, hogy Kínában és Vietnámban a logisztika nehéz, mert nem tudják garantálni, hogy a hajók időben megérkeznek, valamint a hűtött konténerek nagyon drágák. Hozzátette, hogy a logisztikai válság áremelkedést okozott, ami Spanyolországot is érintette, külön problémaként említette az Ukrajna közelében fekvő európai országokat, mivel a háború következtében a szállítás sokkal nehezebbé és drágábbá vált - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
- folytatta. Az APOXEPA elnöke szerint a probléma Európán kívül van, ahol szűkös a konténerek elérhetősége. A szállítmányozó cégek nagyon megnehezítik a szállítási határidők betartását, és ez egy olyan romlandó termékben, mint a miénk (szőlő), óvintézkedésekre késztet. Gómez biztosította:
A 2022-es spanyol csemegeszőlő szezonra 200 000 tonna gyümölcs várható. Az idei spanyol csemegeszőlő szezon június végén kezdődik, egy héttel később, mint tavaly - mondta Gómez.
- magyarázta. Gómez ezekre az új fajtákra utalva azt mondta, hogy könnyen termeszthető, betegségeknek ellenálló, jó ízű és színű fajtákat keresnek.
Az idei és az előző szezon közötti különbségekkel kapcsolatban elmondta, hogy a dolgokat drágító infláció mellett (a 2022-es szezon) hoz egy bizonyos szintű normalitást. Az emberek újra fogyasztanak, és újra beindul a turizmus. Arra számítunk, hogy a fogyasztás jobb lesz, mint a járvány idején. Az APOEXPA elnöke elárulta, hogy fő célországuk export szempontjából az Egyesült Királyság, Németország és az európai közösség többi része, valamint a távolabbi országok, például Dél-Afrika. Kiemelte, nyitott piacaik vannak nyugaton, de két éve logisztikai problémákat tapasztaltak olyan országokban, mint Kína és Vietnám, mivel a tranzit hosszú időt vesz igénybe, és a konténerek nagyon drágák. Amikor az új piacokról kérdezték, Gómez azt mondta, jelenleg Thaiföld áll készenlétben, és várják a thaiföldi ellenőrök jóváhagyását, aminek augusztusig kell megtörténnie.
A COVID-19 világjárvány sok országban munkaerőhiányt váltott ki. Goméz kitért arra, hogy a járvány és a munkaerőhiány „két éve jelentős mértékben” Spanyolországot is érintette. Azonban a fertőzések már ellenőrzés alatt állnak, és néhány hónappal ezelőtt újraindult a normális tevékenység. Bár Gómez biztosította, hogy egyelőre leküzdötték a munkaerőhiányt, felismerte, hogy a munkaerőt a jövőben egyre nehezebb lesz megtalálni. Szerint az egyetlen megoldásuk az, hogy külföldi munkaerőt alkalmaznak oda-vissza szerződéssel, vagyis miután elvégezték a munkájukat, vissza kell menniük származási országukba.
Címlapkép: Getty Images
![]() |
Portfolio Digital Transformation 2022Lépéskényszerben a vállalkozások: aki nem digitalizál,le fog maradni! |
![]() |
Tiszaújváros-Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022Ingyenes esemény a Tisia Hotelben |