Kettős szorításban vergődnek a tejipari cégek

agrarszektor.hu
A durva alapanyag drágulást nem hajlandók megfizetni a fogyasztók, de húzna az export.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Kutyaszorítóba kerültek a hazai tejfeldolgozók, mivel a felvásárlásoknál rendkívül magas tejexport-árakkal kell felvenniük a versenyt, miközben ezt a feldolgozott termékek áraiban nem tudják ugyanilyen mértékben érvényesíteni. A K&H szerint ugyanakkor az állattenyésztési ágazatok stabilizálódhatnak, mivel látványosan csökkennek a gabonaárak.

Novemberben a gabonafélék jelentős árcsökkenése miatt nagymértékben mérséklődtek a mezőgazdasági árak - állapította meg a legfrissebb KSH-adatokra hivatkozva közleményében Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztályának vezetője. Ez a takarmányárak csökkenésén keresztül pozitív hatással van az állattenyésztőkre, így immár az állattenyésztési ágazatok jövedelmezősége is stabilitást mutat. Idén a kedvező hazai és uniós források jó lehetőséget nyújtanak az ágazat számára az eddig elmaradt korszerűsítések, hosszú távú fejlesztések megvalósításához.

Novemberben 14,6 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági árak, leginkább a növényi termékek - ezen belül is főként a gabonafélék - árcsökkenése következtében. Az élőállatok és állati termékek árai eközben csupán 0,9 %-kal mérséklődtek, mivel a takarmányárak csökkenésének pozitív hatása késleltetve, 2013 év végén jelentkezett a magyar állattenyésztőknél. A takarmányárak alacsony szintjének és az állati termékek stabil felvásárlási árának köszönhetően az állattenyésztési ágazatok jövedelmezősége jelenleg stabilitást mutat.

Az ágazat jelenlegi egyik legégetőbb problémáját az jelenti, hogy a tejárak esetében a magyar feldolgozóknak a távol-keleti országok nagymértékű keresletnövekedése miatt rendkívül magas nyers tej exportárakkal kell felvenniük a versenyt, miközben ezt a feldolgozott termékek áraiban nem tudják ugyanilyen mértékben érvényesíteni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg az exportárak 2012-2013 között közel 20 %-kal emelkedtek, addig a folyadéktej feldolgozói értékesíti árai 12-13 %-kal, fogyasztói árai pedig például a dobozos tej esetén alig 1%-kal emelkedtek - emelte ki Tresó István.

A tavalyi év pénzügyi elszámolása ugyan még nem zárult le, így nem látható pontosan, hogyan teljesített az ágazat, az idei év azonban pénzügyi szempontból mindenképpen kedvezőnek tűnik, hiszen a Magyarország számára megítélt 725 millió eurós európai uniós forrás és a Növekedési Hitelprogram második szakaszának 2000 milliárd forintos keretösszege kedvező lehetőséget biztosít az ágazat számára az eddig elmaradt korszerűsítésekhez és a hosszú távú fejlesztések megvalósításához - hangsúlyozta a szakember.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 25. 11:13