Küzdelem a fatermékek illegális kivitele ellen: megállapodott az EU

agrarszektor.hu
Az Európai Unió tegnap önkéntes partnerségi megállapodást írt alá Kamerunnal, az EU-ba irányuló fatermékek legjelentősebb exportőrével. Legkésőbb 2012 júliusáig a Kamerunból az Európai Unióba irányuló valamennyi faterméknek olyan engedéllyel kell rendelkeznie, amely tanúsítja, hogy a szállítmányok jogszerű forrásból származó fát és faterméket tartalmaznak.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Ez a megállapodás erős közös kötelezettségvállalást fejez ki az illegális fakitermelés felszámolása mellett, és támogatja Kamerunnak az erdészeti ágazat helyes irányítását és a fejlődést célzó, folyamatban lévő reformjait. Az európai fogyasztók pedig biztosak lehetnek majd abban, hogy a Kamerunból behozott fatermékek, mint például a bútorok, jogszerű forrásból származnak.

Andris Piebalgs a fejlesztésért felelős európai biztos a következőket nyilatkozta: "Ez a megállapodás óriási előrelépést jelent az illegális fakitermelés elleni küzdelmünkben, valamint hozzájárul a gazdasági fejlődéshez és a szegénység enyhítéséhez Kamerunban. A megállapodás egyúttal válasz a fatermékek legális eredetének ellenőrzésével szembeni egyre nagyobb elvárásokra Európában. Ez azt jelenti az európai fogyasztók számára, hogy a Kamerunból származó összes fatermék vásárlásakor biztosak lehetnek abban, hogy azok legális eredetűek." - olvasható az Európai Bizottság sajtóközleményében.

A megállapodáshoz vezető tárgyalások 2007-ben kezdődtek és a civil társadalom, valamint a magánszféra képviselőinek aktív részvételén alapultak. A nemzeti fatermék-nyomonkövetési rendszer már kidolgozás alatt áll.

Az illegális fakitermelésnek pusztító hatása van a világ erdeire és azokra a népekre, amelyek megélhetését az erdők biztosítják. Az Európai Unió válaszát az illegális fakitermelés megszüntetésére a 2003-ban kiadott erdészeti jogszabályok végrehajtására, az erdészeti irányításra és a fatermékek kereskedelmére vonatkozó uniós cselekvési tervben határozták meg. Ennek a politikának az EU és a faexportáló országok közötti önkéntes partnerségi megállapodás a sarokköve.

Kamerun az egyik fő faexportáló ország a Kongó-medencében, amely a világ második legnagyobb trópusi erdejét alkotja. Kamerun fatermékeinek 80%-át az EU-ba exportálják.

Afrika legnagyobb Európába szállító trópusi keményfa exportőre nemzeti rendszert szándékozik létrehozni, hogy biztosítsa a jogszabályok betartását a fakitermelés során, amely kiterjed minden, az EU-nak eladott fatermékre, de a hazai piacon, valamint az uniós piacon kívül értékesített termékekre is. Az Európai Unió egyúttal garantálni fogja a piacához való korlátlan hozzáférést valamennyi Kamerunból behozott, legális eredetű fatermék számára. Ezek a szigorúbb ellenőrző rendszerek képessé teszik Kamerunt arra is, hogy megállítsa az illegális erdőirtást és erdőpusztulást, amely hozzájárul az éghajlatváltozáshoz.

Kamerun nevében Elvis Ngolle Ngolle, az erdőkért és vadvédelmi ügyekért felelős miniszter írta alá a megállapodást. Ez a harmadik azon kétoldalú megállapodások sorában, amelyekről tárgyalások folynak az EU és a fakitermelő országok között (megállapodásokat írtak már alá az idén a Kongói Köztársasággal, valamint 2009-ben Ghánával.)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?