agrarszektor.hu • 2025. május 27. 16:06
Több millió forintos természetvédelmi kár keletkezhetett Budaörsön, ahol egy Natura 2000-es terület közvetlen szomszédságában lévő, értékes élőhelyet harmadszorra is vegyszerrel károsítottak meg. A terület beépítésre szánt, de a tulajdonosok a védett fajok miatt évek óta nem tudják megkezdeni a tervezett lakópark építését - írta meg a Telex.
Jelentős természetkárosítás történt Budaörs Kamaraerdő felőli részén, a Szajkó utca melletti területen, ahol a tavaszi csapadékos időjárás ellenére hatalmas foltokban elsárgult, megégett és kiszáradt a növényzet. A helyszín közvetlenül határos az Európai Unió Natura 2000 hálózatába tartozó, hazai védettséget is élvező Tétényi-fennsíkkal, és bár ökológiai szempontból annak szerves része, mégsem áll védettség alatt.
A területen védett növények tömegei találhatók, köztük több ezres nagyságrendben tavaszi hérics, árlevelű len, selymes peremizs és selymes boglárka, amelyek természetvédelmi értéke szálanként ötezer forint. Emellett több orchideafaj is megtalálható, például a vitézvirág, a sömörös kosbor és az agárkosbor, amelyek egyedenként 10 ezer forintot érnek. A poloskaszagú kosbor példányonkénti értéke 50 ezer forint, míg a fokozottan védett homoki kikerics egyetlen szála 100 ezer forintos értéket képvisel.
A fauna is bővelkedik ritka fajokban: bizonyítottan megtalálható a füstös ősziaraszoló nevű lepkefaj és a keleti rablópille, mindkettő természetvédelmi értéke példányonként 100 ezer forint. A terület már legalább harminc éve ismert természeti értékeiről, ennek ellenére a helyi építési szabályzat szerint beépíthető. A problémák 2021 decemberében kezdődtek, amikor a terület olyan tulajdonosi kör birtokába került, amely lakóparkot szeretne oda építeni, de a védett fajok miatt nem tudják megkezdeni a munkálatokat. 2022 tavaszán cserjeirtást végeztek, amiről a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) jegyzőkönyvet vett fel, figyelmeztetve a tulajdonosokat, hogy a földmunkákat engedélyeztetniük kell.
2023 júniusában munkagépekkel vonultak fel a területre, de a DINPI természetvédelmi őrei a budaörsi rendőrséggel együttműködve leállították a munkálatokat, mivel nem volt természetvédelmi hatósági engedélyük. A nemzeti park milliós nagyságrendű kárt állapított meg és rendőrségi feljelentést tett. 2023 őszén először juttattak ki vegyszert a területre, ami újabb jelentős kárt okozott. A rendőrség nyomozást indított, amit ismeretlen elkövetőre hivatkozva próbált lezárni, de egy beérkezett panasz miatt az ügyészség az eljárás megismétlésére szólította fel őket. Közben a beruházók a Pest Vármegyei Kormányhivataltól kértek engedélyt a védett növények áttelepítésére, amit a Fővárosi Önkormányzat először nem engedélyezett, majd újabb kérelem érkezett törökbálinti és budaörsi helyszínekre.
Idén áprilisban a terület legalább ötödére, 1,7 hektárra ismét kijuttattak valamilyen vegyszert, feltehetően gyomirtót. A DINPI szakemberei május elején felmérték a károkat: több ezer elpusztult védett növényt találtak, a természetvédelmi kár akár több millió forintot is elérhet. A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a korábbi eset kapcsán természetkárosítás miatt büntetőeljárás folyik, az idei esetről viszont május 9-ig nem érkezett bejelentés a DINPI-től.
A budaörsi önkormányzat megerősítette, hogy valóban gyomirtószerrel történhetett kezelés a területen. Vágó Csaba kabinetvezető elmondta, hogy a telkek lakóövezeti besorolásban vannak, a tulajdonosok 76 épületet terveznek, épületenként 2-5 lakással. Az építkezés nem kezdődött meg, mert a közművek nem állnak rendelkezésre, és a területen változtatási tilalom van érvényben. A Pest Vármegyei Kormányhivatal közölte, hogy a korábban megkezdett építési és tereprendezési munkálatokat már leállította, és előírta, hogy minden tervezett tevékenységet egyeztetni kell a DINPI-vel. A feltételezett természetkárosítással érintett 1,7 hektáros terület valószínűleg a Kamara Park Házak Kft. tulajdonában van. A cég ügyvezető igazgatója, Tárai Dávid azt nyilatkozta:
Társaságunk több éve folyamatosan kapcsolatban van a Fővárosi Kormányhivatallal a tulajdonában álló területen fellelhető természeti értékek áttelepítésével kapcsolatban. Sem a Fővárosi Kormányhivatal, sem a Társaságunk képviseletében eljáró környezetvédelmi szakemberek, sem a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság nem jelezte társaságunk felé, hogy természetkárosítás történt volna a tulajdonunkban álló területen a közelmúltban.
Az ügyvezető hozzátette, hogy a magánterület nincs lekerítve, rendszeres az illegális szemétlerakás, és bár többször megkísérelték kitáblázni a területet, ismeretlen személyek a táblákat megrongálták, a kihelyezett mobilkerítést pedig lebontották.