Pénzéhes gazdák? - Vérremenő vita a földadóról

agrarszektor.hu
Nem szüntette meg és nem is csökkentette a balmazújvárosi képviselő-testület a korábban kivetett, aranykoronánkénti évi 300 forintos földadót, amely ellen tiltakozva a múlt héten félpályás útlezárásokat tartottak a helyi gazdák. A testület mai ülésén személyeskedésig fajuló vita alakult ki, amelyben pénzéhséggel vádolták a gazdákat. Továbbra sem tudni, hogy a földadót pontosan hány településen vezették be, illetve életbe léptetését még hol fontolgatják.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Megerősítette mai ülésén a balmazújvárosi önkormányzat képviselő-testülete azt a korábbi rendeletét, amelyben január elsejétől aranykoronánként évi 300 forint települési adót vetett ki a földekre - közölte az MTI-vel Veres Margit, a város polgármestere. A témát azért tűzték ismét napirendre, mert a gazdák a múlt héten demonstráción tiltakoztak a települési adó ellen és annak mérséklését kérték.

Az önkormányzati képviselők többsége elutasította a csökkentésre vonatkozó indítványt, a jelenlevő 12-ből 10-en szavaztak az eredeti rendeletre. Ugyanakkor külön határozatban rögzítették, hogy a települési adóból befolyt összeg 20 százalékát a külterületi utak korszerűsítésére fordítják - közölte a polgármester.


Földadó elleni tüntetés Balmazújvárosban január 22-én (MTI-fotó)

 

Rózsa Péter a szerdai döntés után az MTI-nek elmondta: szerették volna elérni, hogy az adót felére csökkentsék és a befolyt összeg felét fordítsák a külterületek fejlesztésére. Felindultan tette hozzá, hogy a képviselő-testületi ülésen személyeskedő vita alakult ki, pénzéhesnek nevezték és haszonelvűséggel vádolták a gazdákat.

Mint ismert, múlt csütörtökön fél pályán lezártak négy főutat Balmazújvárosnál az általuk földadónak nevezett helyi adó bevezetése ellen tiltakozó gazdák, akik nehezményezték, hogy az új adó hektáronként 10 ezer forint többletterhet jelent évente. A települési adó a földtulajdonból származó jövedelem 15-20 százalékát is kiteszi - mondta Szűcs Gergely, a demonstráció szervezője.

Kifogásolták azt is, hogy az önkormányzat az adót elsősorban a belterületi utak fejlesztésére, nem a dűlők korszerűsítésére akarja fordítani. Rózsa Péter ismert balmazújvárosi biogazdálkodó szerint "a földadó az első lépés a föld elveszítéséhez". Magyarázatként hozzátette: amelyik gazda nem tudja fizetni, jelzálog kerül a földjére, ami később a föld elvesztéséhez vezethet.

Továbbra sem tisztul a kép
Továbbra sem tudni, pontosan hány településen vezettek be januártól földadót, illetve hol fontolgatják az új adóztatási lehetőség életbe léptetését. Mint ismert, a földadó kivetését az adótörvények tavalyi módosításával teremtette meg a parlament. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) felmérést indított a "földadóztatási helyzet" felmérésére, ez azonban máig nem fejeződött be. A TÖOSZ azt valószínűsíti, hogy a földadó jövőre akár a 3200 hazai település felénél életbe léphet, ha addig e lehetőség fennmarad.

 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 25. 11:13