Elkerülhetetlenné válik a vidék csődje Ángyán József szerint, amennyiben nem vizsgálják felül a földbérleti pályázatokat, illetve nem módosítanak a jelenlegi feltételeken és az elbírálás mikéntjén. Példaértékűnek nevezte a francia gyakorlatot, mely 250 hektárban maximalizálja az egy kézben lévő földek területét. Elmondása szerint Magyarországon 1200 hektárig még kérdés sem merül fel, ezen felül pedig a bérelt területeket nem számítanak bele ebbe a korlátba. „A csillagos ég a határ. Irányváltás nélkül a dél-amerikai utat járja majd be Magyarország, ahol 10 ezer hektáros egybefüggő területeken termelő, nagy tőkés társaságok diktálnak.”
Az egykori államtitkár leginkább azt sérelmezi, hogy a választások előtt egész másról szólt a jelenlegi kormány programja. Érzése szerint ennél még a szocialisták programja is korrektebb volt, hiszen ők nem is hirdették soha a kisközösségek, kistermelők helyzetének jobbá tételét. „Nem csak a tisztességünk forog kockán, de a közjó szempontjából is katasztrofális eredményei lehetnek a tőkés spekulánsok kiszolgálásának. A helyi közösségek tönkre fognak menni, a munkalehetőségek sorra szűnnek majd meg.” – fogalmazott Ángyán József. A probléma illusztrálása érdekében arra hívta fel a figyelmet, hogy akár egy nagy társaság is többmilliárdos támogatásokat nyer el éves szinten, gyakran külföldi alapanyagokból dolgozik, és offshore cégek segítségével a korrekt adófizetés alól is mentesíti magát amennyire csak lehet.
„Ezekkel a folyamatokkal szembe kell fordulni.” – figyelmeztetett az egyelőre még fideszes képviselő, aki továbbra is képviselőtársai meggyőzésében bízik. Ángyán József szerint eleve rossz a mezőgazdasághoz való hozzáállás, be kell látni, hogy az élelmezés megoldása nemzetbiztonsági kategória. Nem a szabad tőkeáramlásról szól, hanem a túlélésről. „A tőke egyetlen tényezőt tart szem előtt: a tőkét.” – tette hozzá Ángyán, aki szerint a nagy gazdaságok nem forgatják vissza a támogatásokat, nem építik a közösséget, a nagyüzemi termelés bérmunkások foglalkoztatása által töredékére csökkenti a föld eltartó erejét, így alacsonyabb foglalkoztatottságot, egyre növekvő munkanélküliséget, végül a vidéki közösségek széthullását eredményezik.
A volt államtitkár szerint azonban még nem késő, hozzávetőlegesen még 400 ezer hektár vár szétosztásra, azonban mindenképp cselekedni kell. Felhívta továbbá arra is a figyelmet, hogy a kis családi gazdaságok önmagukban még csak jó kezdetet jelentenek, de nem megoldás. A stabilitás, versenyképesség érdekében kulcsfontosságú a köztük lévő együttműködés fokozása, a szövetkezetek létrehozása, akár a franciaországi példát alapul véve.