agrarszektor.hu • 2025. május 26. 06:01
Bár az adapterek értékesítése az elmúlt években csökkenő tendenciát mutatott Magyarországon, a gyártók folyamatosan fejlesztenek, hogy ki tudják elégíteni az egyre változó vásárlói igényeket – mondta el az Agrárszektornak Havasi Csaba, a Linamar Hungary Zrt. vezérigazgatója. A szakember beszélt arról is, hogy az adapterek fejlesztése terén két fő irány figyelhető meg, illetve azt is kifejtette, mire számítanak a 2025-ös évet illetően.
A piac zsugorodott tavaly, de az alkatrész és pótalkatrész üzletágak szépen teljesítettek
Havasi Csaba kérdésünkre elmondta, hogy tavaly a piac nagy mértékben zsugorodott, a kombájn eladások 2024-ben a megelőző évhez képest 60%-kal csökkentek. A Linamar Hungary Zrt. OROS Diviziója ugyanakkor tartotta a piaci részesedését, és az elmúlt időszakban különös figyelmet fordítottak a pótalkatrész üzletágra, amely területen nagyot léptek előre. A szakember elárulta, hogy a partnereiken keresztül biztosítani tudják a gyors, szinte azonnali kiszállítást, valamint egy évvel megnövelték a garanciaidőt a gépeikre. Az üzletágon belül 10 évre biztosítani tudnak alkatrészt bármilyen termékükhöz.
A pótalkatrész üzletág nagyjából ugyanazt teljesítette, mint előző évben, ezen a téren nem láttunk visszaesést
- közölte Havasi Csaba.
Folyamatos kereslet van a piacon az adapterekre
Az elmúlt 3-5 év során az adapterek értékesítése - darabszámok tekintetében - csökkenő tendenciát mutatott. A szakember elmondta, hogy az általuk előállított termékek jó áron, jó minőségben találhatóak meg a hazai és a nemzetközi piacokon, és mivel versenyképes termékkel vannak jelen a piacon, a kereslet továbbra is megvan az adaptereikre.
Két fő iránya van a fejlesztéseknek
Havasi Csaba elmondta, hogy a gyártók, így ők is folyamatosan fejlesztenek, hogy eleget tudjanak tenni a növekvő/változó igényeknek. Mint fogalmazott, most két fontosabb trend figyelhető meg a fejlesztések terén: az egyik a sortávok csökkentésére, a másik pedig az adapterek szélességének növelésére irányul.
Nálunk is vannak már akár 50 centiméteres sortávú gépek. Az 50 centisek a kukorica adaptereknél már beváltnak számítanak, a napraforgó esetében még fejlesztés alatt vannak
- ismertette a cég vezérigazgatója
A szakember beszélt arról is, hogy a kereslet a nagyobb méretű és szélességű adapterek felé tolódik. A napraforgó adaptereknél egyre nagyobb hangsúlyt kap a szárzúzás is, és az OROS Divizió már megkezdte a 8 soros, csukható, szárzúzós napraforgó adapterek értékesítését.
Pályázatok nélkül a gazdák kétszer meggondolják, vegyenek-e gépeket
A vállalkozás vezérigazgatója azon a véleményen volt, hogy a pályázatok mindig hatással vannak a vevők viselkedésére. Ha vannak a beszerzéseket támogató pályázatok, akkor a termelők több pénzt invesztálnak a gépekbe. A trendek pedig abba az irányba mennek, hogy egyre intenzívebben, egyre csökkenő területen kell magasabb hozamokat előállítva dolgozni.
A kukorica és napraforgó adaptereink azért is vonzóak a precíziós gazdálkodást folytató termelők számára, mert felszerelhetőek automatikus talajkövetővel, sorkövetővel és a szárzúzás terén is kiválóak
- jelentette ki Havasi Csaba.
Mi várható 2025-ben?
A szakember elmondta, hogy alapvetően bizakodóan tekintenek az idei évre. Ezen a piacon a gazdák a múltban az előrendelési szezonban leadják a rendeléseiket, és bár ez idén még váratott magára, most kezdenek beindulni a komolyabb géprendelések. A Linamar Hungary Zrt. OROS Divizió több új gépet is fejlesztett, például a John Deere kombájnokra kompatibilis CAN-BUS rendszert, vagy a nagy adapterekhez való négykerék-kormányzott utánfutót. Ezek már forgalomba is kerültek. A vezérigazgató fontosnak tartotta azt is jelezni, hogy 2023 óta nem emeltek árat a termékeiknél.
Az idei évben a már megrendelt adapterek számát tekintve Magyarország és Románia mutat fellendülést, illetve a lengyelországi piac is növekszik. Érdekesség, hogy ott nemcsak az adaptereket, de a hozzájuk való trailereket és utánfutókat is méginkább keresik. Ami a tengerentúli piacokat illeti, ott azt tapasztaltuk, hogy a testvér vállalatunk Amerikába és Kanadába több gépet vitt, mint azt korábban terveztük
- tette hozzá Havasi Csaba.