Előrelátás helyett kapkodás: ez milliókba kerülhet a magyar gazdáknak

agrarszektor.hu2025. július 14. 13:29

A magyar gazdák egy része nem gondolkodik előre a gépbeszerzések során, pedig ezzel rengeteg plusz költségtől megkímélhetnék magukat - mondta el Pap Lajos, a Pap-Agro Kft. ügyvezető igazgatója az Agrárszektornak. A szakember kifejtette, hogy az előre tervezés hiánya a gépek karbantartásánál is problémát jelent, de beszélt arról is, hogy milyen trendek figyelhetők meg az alkatrész üzletágban, mi várható a következő időszakban, valamint arról is, hogyan kell eljárnia a felelős gépforgalmazóknak az ügyfeleik érdekében.

Bezuhant a traktorok és mezőgazdasági gépek forgalma Magyarországon

Pap Lajos szerint elképesztő módon visszaesett a traktorok és mezőgazdasági gépek forgalma Magyarországon. Ez azonban egyáltalán nem meglepő - mutatott rá, hozzátéve, hogy aki annak idején az 50%-os támogatási intenzitású pályázattal nem vette meg ezeket a gépeket, az most pályázat nélkül semmit se fog venni. Ezért van, hogy a nagy gépforgalmazók forgalma a töredékére esett vissza. A szakember beszélt arról is, hogy a cégük nem tudott részt venni a precíziós gépbeszerzési pályázatban, ami jócskán felpörgette a géppiacot itthon, viszont később, ennek kifutása után az ő forgalmukban nem volt annyira markáns visszaesés.

Előre kellene gondolkodni a gépvásárlásoknál

A Pap-Agro Kft. ügyvezető igazgatója szerint a gazdák az utóbbi időben nem gondolkodnak előre a gépbeszerzések során. Régebben, ha valaki olyan kultúrát vetett, amihez öntöző kellett, és tudta, hogy száraz időre lehet számítani, akkor előre megvásárolta hozzá az öntözőberendezést is. Most viszont már gyakran akkor keresik az egyes gépeket, amikor egyébként is elkéstek a vásárlásokkal.

Ugyanez áll az alkatrészekre is. Ha egy-két hónappal előre szólnak, hogy szükségük lesz valamilyen alkatrészre, akkor meg tudjuk rendelni előre, és amikorra ténylegesen kelleni fog, már elérhető lesz nálunk

- emelte ki Pap Lajos.

A szakember szerint ilyen előre gondolkodásra és előre tervezésre kellene tanítani a gazdákat. És akkor nem az lenne, hogy az adott munkagépet lerakják az aktuális szezon utolsó munkanapján, és csak a következő szezon elején jut eszükbe, hogy esetleg át kellene nézni, minden rendben van-e vele, úgy működik-e, ahogy kell, illetve hogy kell-e hozzá bármi pótalkatrészt rendelni. Ha az ember befejezte a munkát, és az adott gép többet már nem kerül elő abban az évben, akkor meg kell ejteni egy szemlét, hogy a következő szezon kezdetéig mit kell cserélni, javítani vagy elújítani. Ezt pedig nyugodtan, kényelmesen és előre beütemezve el lehetne végezni a téli időszakban, amikor amúgy se mennek ki a gépek a földekre.

Pap Lajos szerint ugyanakkor ez a fajta gondosság kiveszett a termelők egy jelentős részéből. Pedig ez mindenkinek megkönnyítené a dolgát. A kereskedő időben ki tudná szolgálni az ügyfelet, aki az aktuális évi áron, a következő szezonhoz képest olcsóbban - esetleg egyéb kedvezményekkel - együtt kapná meg a szükséges elemeket, és a következő tavasszal minden gépe működőképes lenne. A szakember beszélt arról is, hogy sokat segítene az ágazat szereplőin, ha a kereskedők olyan gépeket kínálnának a gazdáknak, amelyek ár-érték arányban passzolnak az adott gazdaság méretéhez, és jeleznék a termelőknek, ha olyan gépet és/vagy berendezést szeretnének vásárolni, ami nem feltétlenül felelne meg ennek.

Ez megint csak olyan lépés lenne, ami erősíti a bizalmat az ágazat szereplői között, és segíti a hosszú távú üzleti kapcsolatok kialakulását

- tette hozzá.

Az öntözésnél is figyelni kell a meglevő paraméterekre

A szakember elmondta, hogy ők foglalkoznak az öntözőberendezésekkel is. Ezen a téren az a meglátása, hogy a kereskedő akkor végzi jól a munkáját, ha megkérdi, van-e a gazdának vízjogi engedélye, mekkora kúttal rendelkezik, mekkora a szivattyúja teljesítménye és milyen messze kell kijuttatni a vizet. Ha ezeket mind tudja, azután tud csak az ügyfélnek megfelelő öntözőrendszert ajánlani. De ugyanez áll a hígtrágya kijuttatásra is, amit egy megfelelő rendszerrel sokkal gyorsabban, nagyobb mennyiségben és gazdaságosabban ki lehet juttatni, mint hígtrágyaszóró gépekkel.

Mi várható a következő időszakban?

Pap Lajos szerint az elmúlt 4 évben mind a gazdáknak, mind a kereskedőknek rosszul ment. A gazdáknak nincs pénze komolyabb beszerzésekre, a kereskedők pedig a minimumra csökkentették az árrésüket. Jelenleg olyan a gazdasági környezet, hogy támogatás nélkül, saját zsebből senki nem fog drága gépeket vásárolni.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
támogatás, mezőgép, szerviz, alkatrész, karbantartás, forgalmazás, megrendelés, tervezés, gépforgalom, gépforgalmazás, mezőgéppiac,