Kisebb kavarodás az engedélyek körül

Agrárszektor
A mezőgazdasági tevékenységek során a leginkább tőkefelőrlő művelet a növényvédelem. Nem véletlen, hogy amikor a gazdálkodó az ő számára leginkább alkalmas szert keresi, komoly dilemma előtt áll, hiszen mindenki a lehető legolcsóbban, de mégis leghatékonyabban szeretné elvégezni ezt a műveletet.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

A növényvédő szerek európai elfogadása eddig egy igen lassú, de mégis előnyösnek mondható eljárás alapján működött, hiszen a kemikáliát gyártó cégnek először az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatallal (EFSA) kellett elfogadtatnia a készítményt, majd ha az engedély megvolt, akkor minden egyes célország engedélyére is szüksége volt. Ez azért bizonyult előnyösnek, mert ugyan nagyon sok időbe tellett, minden cég a számára kialakított gazdasági stratégia alapján tudta az engedélyeket beszerezni.

Mostantól azonban az Európai Unióban változott a rendszer. Az új gondolat alapján Európát három zónára osztanák, melyben mindig van egy referens tagállam, aki elfogadja a szert, és onnantól a zóna összes tagállamában forgalmazhatóvá válik.

Ez jóval gyorsabb eljárást biztosítana, mégis sokkal kockázatosabb, hiszen hazánk a középső zónába esne, melyben olyan tagállamok is szerepelnek, melyek klímája egészen más, ezért a növényvédelem is máshogy oldható meg.

Éppen ezért, többek között hazánk szorgalmazására, bár a Bizottság ellenvéleményére, hoztak egy rendeletet, mely szerint biológiai vizsgálatok hiányára hivatkozva a tagállamok elutasíthatják az adott szert.

Ennek alapján a biológiai hatékonyság-vizsgálatok nem a három politikai, hanem a négy EPPO zónát veszik figyelembe, ami szakmailag jóval elfogadhatóbb, és növényvédelmi szempontból is sokkal ésszerűbb.

Ha az eredeti elgondolásnál maradt volna az EU, akkor jelenleg hazánkban bizonyos gombaölő szerekből indokolatlanul a többszörösét, gyomirtókból pedig csekély részét használhatná a magyar gazdálkodó az eddigieknek, ezt pedig semmi nem indokolja igazán.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?