agrarszektor.hu • 2025. május 1. 15:58
A múlt heti pár napos csapadékosabb időszak után ismét száraz idő következett. Ráadásul a csapadék területi eloszlása is rendkívül egyenetlenül alakult. A délnyugati, középső és északi országrészekben sokfelé bőven esett, ugyanakkor az Alföldön, főként annak keleti, délkeleti tájain nagy területen száraz a talaj fölső 10-30 cm-es rétege, így a kukorica, napraforgó és szója vetések kelése igencsak problémás. A folytatásban vasárnaptól várható lehűlés és több-kevesebb csapadék, de az eső területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik.
Az elmúlt hét elejére jellemző napos, száraz időjárás után keddtől szombatig sokfelé alakultak ki záporok, zivatarok, néhol felhőszakadás is előfordult. Vasárnaptól viszont már országszerte visszatért a száraz idő sok napsütéssel. A Szeged-Jászberény-Biharkeresztes és az országhatárok által határolt területen sokfelé egyáltalán nem volt eső, de az északi országrészben és a Dunántúlon is vannak helyek, amik kimaradtak a csapadékból, vagy csak néhány millimétert kaptak - olvasható a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentésében. Ugyanakkor a délnyugati, a középső és az északi országrészben nagyobb területen hullott 20 mm-t meghaladó mennyiség, a felhőszakadások által érintett foltokban pedig 40-50 mm-t is mértek. Ezeken a tájakon átnedvesedett a talaj felső 30-60 cm-es rétege, a mélyebb talajréteg pedig eleve jó vízellátottságú volt.



Az Alföld jelentős részén azonban tovább száradt a talaj, és a felső 20, néhol 30 cm-es réteg kritikusan száraz állapotba került, a friss vetésű nyári növényekre vonatkozóan ezeken a helyeken egyre fokozódó aszály tapasztalható. Az Alföld délkeleti tájain az áprilisi csapadékösszeg 10 mm alatt alakult, ami negyede-ötöde az ilyenkor szokásos mennyiségnek. A 90 napos csapadékösszegben hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb térségében van pozitív eltérés a sokéves átlaghoz képest, míg északnyugaton és délkeleten kevesebb esett az elmúlt három hónapban az ilyenkor szokásosnál.




A hőmérséklet is elég nagy területi változékonyságot mutatott. Csütörtökön és pénteken egy hullámzó frontrendszer hatására jelentősebb hőmérsékletkülönbség alakult ki a naposabb keleti országrész és a felhősebb Dunántúl között. A front mögött szombattól országszerte lehűlt az idő, és vasárnap már a sok napsütés ellenére is csak 20 fok körüli értékeket mérhettünk. Hétfő reggelre az északi fagyzugokban gyenge fagyok is előfordultak, talajmenti fagyok pedig a Nyírség és a Kiskunság mélyebben fekvő tájain is kialakultak. Keddtől jelentősen melegedett az idő, visszatértek a 25 fok körüli csúcsértékek.


Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. Ezek a növények mélyebbre nyúló, kiterjedtebb gyökérzetüknek köszönhetően országszerte megfelelő mennyiségű nedvességet találnak a talajban.

A kukorica és napraforgó csírázásához, korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok jók, a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában azonban igen jelentős területi különbségek vannak. Az elmúlt két hétben csapadékban bővelkedő tájakon szépen kisorolt a vetés, az Alföldön és a Kisalföldön azonban nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés. A legtöbb gyümölcsfánk már elvirágzott, jelenleg a birs és a dió északon még virágzik, erre a meleg időjárás kedvező.
Az elmúlt egy hétben hulló csapadék miatt többször, többfelé volt nedves a növények levélének felülete, főként múlt csütörtökön és pénteken alakult ki nagy területre kiterjedő tartós levélnedvesség, ami kedvező feltételeket teremtett a gombás megbetegedések terjedéséhez. Hosszabb párás időszakok is ezeken a napokon fordultak elő.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink az április közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik, legintenzívebb növekedés ebben az időszakban középhegységekben figyelhető meg, ahol ebben a két hétben zöldültek ki teljes mértékben a fák. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet, a szokásosnál jóval előrébb jár a tavaszi zöldülés.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 130 és 160 foknap között alakul. Ez a tavalyi értéktől kissé el van maradva, a sokéves átlagot viszont 20-40 foknappal meghaladja. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció tavaszi fejlődése a tavalyihoz hasonló, de a sokéves átlagnál valamivel előrébb jár.
A következő 6-8 nap során változékonyra, többször csapadékosra fordul hazánk időjárása. Pénteken és szombaton még marad a napos, száraz, meleg idő, bár szombaton néhol északon már előfordulhatnak záporok. Vasárnaptól keddig viszont sok felhőre és esőre, záporokra, zivatarokra lehet számítani. Szerdától csökken a csapadék kialakulásának esélye, a csapadékos idő jó eséllyel pár nap szünet után folytatódhat. Összességében a jövő hét közepéig országos csapadékra van kilátás, mintegy 5-30 mm között, de annak záporos jellege miatt területi eloszlása nagyon egyenetlennek ígérkezik. A talajok kezdetben tovább száradnak, majd sokfelé átnedvesedig a fölső talajréteg, de a nyári növényekre vonatkozó aszály jó eséllyel nem szűnik meg mindenhol az országban a jövő hét közepére. Szombatig marad a kora nyárias idő, majd vasárnaptól lehűlés kezdődik és hétfőn már csak 13 és 19 fok között alakulnak a maximumok és az éjszakák is igen hűvösek lesznek. Vasárnap északiasra fordul a szél és a jövő hét első felében sokfelé lesz erős.