agrarszektor.hu • 2025. május 22. 16:02
Néhány napra délnyugatira fordult térségünkben a légköri áramlás iránya, mely meg is hozta, hozza a csapadékot és az enyhébb időt. Eddig ugyanis a jellemző északias szél az idei május nagy részében az ilyenkor szokásosnál több fokkal hidegebb és szárazabb időt hozott, amely nem jó nevelő idő. Még a múlt pénteken is többfelé fordultak elő fagyok, ami újabb hidegrekordot döntött. A folytatásban kezdetben még marad a délnyugati áramlás, mely sokfelé kiadós esőt hoz, majd ismét északira fordul a szél és újabb lehűlés érkezik.
A múlt héten is folytatódott a megelőző hétre is jellemző hűvös, az átlagosnál szárazabb idő. Az előző héten csütörtökön érkezett egy hidegfront, melyhez kapcsolódóan a déli és az északkeleti országrészekben alakultak ki 1-10 mm-t adó záporok, délen hevesebb zivatarok - derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai elemzéséből. Pénteken száraz idő volt a jellemző, majd szombattól keddig elszórtan fordultak elő záporok, zivatarok. Szerdán aztán délnyugatira fordult az áramlás iránya térségünkben, amivel már nedvesebb és melegebb levegő érkezett fölénk. Ekkor már nagyobb csapadékot adó záporok is kialakultak. Összességében az elmúlt 10 nap során a déli országrészben sokfelé, míg északon helyenként mérhettünk 10-35 mm-t, ugyanakkor a középső országrészben nagy területen semmi vagy csak igen kis mennyiség esett. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege csaknem országszerte elmarad a sokéves átlagtól. A legnagyobb csapadékhiány az Alföld középső tájain tapasztalható, ahol az elmúlt 30 napban mindössze 5-10 mm esett.



A talajok felszín közeli rétegének nedvességtartalma délen, délnyugaton és északkeleten javult, a középső és mélyebb rétegekre azonban inkább a száradás volt a jellemző. Az Alföld jelentős részén továbbra is közepes vagy nagyfokú aszály tapasztalható a nyári növények vonatkozásában.



A hőmérséklet az elmúlt napokban is 3-5 fokkal maradt el a sokéves átlagtól. Jellemzően 20 Celsius-fok alatti maximum értékek voltak jellemzők, majd keddtől a délnyugatira forduló áramlással melegedés kezdődött, így már többfelé 20 fok fölé emelkedett a hőmérséklet. Éjszaka pénteken többfelé, szombaton már csak néhol alakultak ki fagyok.

Az őszi vetések a kissé csapadékosabb területeken jó állapotban vannak, a repce lassan elvirágzik, a búza pedig kalászos. A csapadékhiányos alföldi részeken azonban gyengébb az állapotuk. A már harmadik hete tartó hűvös periódus nem kedvező ezekre a kultúrákra, kissé melegebbre lenne szükség. A kukorica és napraforgó korai fejlődéséhez a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki a szezon kezdete óta. A csapadékosabb tájakon még elfogadható a helyzet, de az Alföld középső tájain alig esett az elmúlt egy hónapban, szinte csontszáraz a fölső talajréteg, kritikus a helyzet. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények. Az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat. A gyümölcsösökben sajnos még a múlt héten is védekezni kellett a fagykárok ellen, az Alföldön és az északi országrészben többször, többfelé volt kritikusan alacsony a hajnali hőmérséklet.
Az elmúlt egy hétben hulló csapadék miatt főként múlt csütörtökön és a hétvégén volt többfelé tartósabban vizes a növények levélének felülete, ami az északi és déli tájakon teremtett kedvező feltételeket a gombás megbetegedések kialakulásához. Hosszabb párás időszakok kevésbé voltak jellemzők.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a május első felére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 220 és 270 foknap között alakul, a magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. A növekedés az elmúlt két hétben nagyon lelassult. A pillanatnyi értékek a tavalyiaktól mintegy 40-60 foknappal vannak elmaradva, a sokéves átlagnak viszont nagyjából megfelelnek. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól elmarad, de a sokéves átlagnak megfelelően alakul.

A folytatásban marad a változékony idő sokfelé kiadós esőkkel. A csapadék zöme szombat reggelig valószínű, ez után a jövő hét közepéig már csak elszórt záporok várhatók, bár a hét legvégétől már nagyon megnő az előrejelzés bizonytalansága. Összességében 5-30 mm csapadék várható a jövő hét közepéig. Ennek megfelelően hazánk nagy részén a talajok nedvességviszonyainak javulására lehet számítani, de az egyenetlen csapadékeloszlás miatt kisebb körzetekben tovább száradhat a talaj. A gombás növénybetegségek terjedéséhez kedvező tartósan vizes levélzet szombat reggelig valószínű. A szél péntekre ismét északiasra fordul, és gyakran lesz élénk, időnként erős. A hőmérséklet is visszaesik, a borús, esős pénteken csak 15 fok körül alakulnak a maximumok, majd szombattól a már naposabb időben 20 fok közelében, a jövő héten kissé a fölött lesznek a csúcsértékek. A leghidegebb reggel vasárnapra valószínű, akkor 2 és 8 fok közé csökken a hőmérséklet.