agrarszektor.hu • 2025. május 26. 15:29
Az elmúlt tíz napban gyakran hullott több-kevesebb csapadék hazánkban, a múlt hét második felében pedig az addig szárazabb alföldi területeket is megöntözte az eső. Erre a csapadékra igen nagy szüksége volt mind a szemképződés illetve -növekedés fázisában járó őszi vetéseknek, mind a vegetációs időszakuk kezdetén aszállyal küzdő nyári kultúráknak. További számottevő esők is jól jönnének még, de nagyobb területre kiterjedő csapadékra az előttünk álló héten csak a hét közepén van kilátás.
Változékony, az ilyenkor szokásosnál még mindig több fokkal hűvösebb volt a múlt hét időjárása. Szerdán és csütörtökön sokfelé fordultak elő esők, záporok, helyenként zivatarok, majd pénteken és szombaton a nap első felében főként az ország keleti felében esett nagyobb mennyiség - derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. A hét közepére jellemző konvektív csapadékjelleg miatt elég nagy területi különbségek alakultak ki a lehullott mennyiségben, de összességében az elmúlt tíz napban csaknem országszerte leesett legalább 10 mm, de az északnyugati országrész kivételével nagy területen 15-40 mm-t, foltokban pedig 40-60 mm-t mérhettünk. Ez a mennyiség különösen az Alföld középső és keleti tájain igen bőséges a megelőző másfél hónap száraz időjárásához képest, ugyanakkor hazánk túlnyomó részén még így is jelentős, 10-40 mm hiányt mutat a 30 napos csapadékösszeg a sokéves átlaghoz képest.


A felszín közeli talajréteg sokfelé alaposan átnedvesedett, a Dunántúlon maradtak szárazabb foltok. A legtöbb helyen azonban a középső rétegbe is jutott a nedvességből, és jelenleg hazánk nagy részén a felső egy méteres rétegben megfelelő nedvességviszonyok állnak a növények rendelkezésére, az aszály egyelőre megszűnt.



A hőmérséklet a múlt héten is a megelőző hetekhez hasonlóan alakult, vagyis a hét közepéig melegedett az idő, nagy területen 20 fok fölött alakultak a maximumok, majd egy hidegfront átvonulásával pénteken visszaesett a hőmérséklet, szombaton keleten már csak 10-15 fokot mérhettünk, majd vasárnap ismét melegedés kezdődött. Az éjszakai fagyok ugyan már nem tértek vissza, de a hétvégén talajmenti fagyok helyenként még előfordultak.

Az őszi vetések az elmúlt bő egy hónapban csapadékosabb területeken jó állapotban vannak, a repce a legtöbb helyen már elvirágzott, a búza pedig kalászos. Az áprilisban és május nagy részén csapadékhiányos alföldi részeken azonban gyengébb az állapotuk, ezeken a területeken különösen jól jött a múlt heti eső. A három hete tartó hűvös periódus azonban nem kedvező ezekre a kultúrákra, kissé melegebbre lenne szükség. A kukorica és napraforgó számára talán fokozottan igaz, hogy rendkívül jól jött a csapadék, de a jelenleginél magasabb hőmérséklet kellene az optimális fejlődéshez. Az esők által megöntözött talaj azonban a gyomok növekedésének is nagyon kedvez.
A gyümölcsösökben sajnos az idén nagyon hosszan elhúzódott a tavaszi fagyok elleni védekezés szezonja, és az alacsony napi középhőmérsékletek sem kedveznek a termés fejlődésének, egyes gyümölcsöknél már az érésnek.
Az elmúlt napokban hulló csapadék miatt hazánk nagy részén gyakran volt tartósan vizes a növények levélének felülete. A szerdától vasárnap reggelig tartó időszak 60-80%-ára volt jellemző a nedves levélfelület, ami kedvező feltételeket teremt a gombás megbetegedések kialakulásához. Hosszabb párás időszak szerdáról csütörtökre virradóra éjszaka alakult ki, amikor sokfelé köd is képződött.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképek a május első felére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk jelentős részén növekszik, az Alföldön figyelhető meg stagnálás. Az anomália térképen hazánk területén még mindig pozitív eltérés mutatkozik, vagyis a vegetáció általában véve zöldebb az ilyenkor szokásosnál, de a pozitív eltérés mértéke csökkent a megelőző időszakokhoz képest.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 230 és 290 foknap között alakul, a magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. A növekedés az elmúlt három hétben nagyon lelassult. A pillanatnyi értékek a tavalyiaktól mintegy 60-80 foknappal vannak elmaradva,és már a sokéves átlaghoz képest is nagy területen mutatkozik 10-30 foknapnyi hiány. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól jelentősen, a sokéves átlagtól pedig kis mértékben marad el.
A folytatásban változékony, az eddiginél kissé melegebb időben lesz részünk. Hétfőn a nap második felében helyenként, kedden főként a keleti országrészben lehetnek záporok, zivatarok. Szerdán estétől nyugatról kelet felé vonul át egy csapadékzóna, majd csütörtökön napközben is a keleti országrészben lehetnek záporok, zivatarok. Pénteken és a hétvégén már csak elszórtan valószínű egy-egy zápor, zivatar. Összességében csökken a csapadékhajlam a mögöttünk álló héthez képest, hazánk nagy részén 5-10 mm várható, és a talajokra a legtöbb helyen a nedvességvesztés lesz a jellemző. Napközben gyakran lesz élénk, csütörtökön, pénteken és szombaton erős a szél. A hőmérséklet csúcsértéke jellemzően 20 és 25 fok között alakul, ennél kissé hűvösebb a hét közepén már menetrendszerűen érkező hidegfront mögött csütörtökön valószínű. Éjszakánként jellemzően 7 és 14 fok közé hűl le a levegő.