Több ezer kilométernyi területet vizsgáltak meg itthon: meglepő, mit találtak

Tarjányi Lili2025. július 11. 13:28

A mezővédő erdősávok létesítése hazánkban az 1950-es években indult meg, kezdetben elsősorban agronómiai céllal, a szél okozta károk mérséklésére, valamint a mikroklimatikus viszonyok javítására. A telepítések számottevő része az 1960-as évektől valósult meg, amikor a fő célkitűzés a hófúvások csökkentése és a termőföldek védelme volt. Már a kezdeti időszakban felvetődött azonban az a kérdés, hogy ezek az erdősávok miként befolyásolják a mezőgazdasági területeken élő vadállomány helyzetét, különösen az apróvad- és őzállomány alakulását. Kölüs Gábor erdőmérnök e témában végzett három évtizedes terepi vizsgálatai világosan rámutatnak arra, hogy a mezővédő erdősávok nem csupán az agronómiai környezetet javítják, hanem ökológiai és vadgazdálkodási szempontból is kiemelkedő szerepet töltenek be.

A kutatás során több mint 5000 kilométernyi mezővédő erdősávot vizsgáltak rendszeresen, országos kitekintésben. A vizsgált területeken rövid idő alatt nyilvánvalóvá vált, hogy a szakszerűen megtervezett és kivitelezett erdősávokban új élőhelyek jönnek létre, amelyek előbb-utóbb stabil vadbúvóként funkcionálnak. Ezek a sávok egyes térségekben már 2-3 évvel a telepítés után megjelent vadfajok - fácán, fogoly, mezei nyúl, őz - számára kedvező tartózkodási és fészkelési lehetőségeket biztosítottak.

A vizsgálatok során gyűjtött adatok szerint 1 kilométer hosszú, megfelelően kialakított erdősáv átlagosan 1,8 fácánt, 0,3 fácánfészekaljat, 0,2 foglyot, 0,1 fogolyfészekaljat, 1 mezei nyulat és 0,6 őzet tartott el vagy biztosított számukra tartózkodási helyet. A szaporulatot is figyelembe véve az egy kilométeres sávokban átlagosan 4 állat (illetve fiókák, csibék) fordult elő. E számok jelentőségét tovább növeli az a megállapítás, hogy a vizsgált erdősávokban a fácánállomány mintegy 30-40 százaléka, az akkori fogolyállomány pedig 15-20 százaléka költött rendszeresen. Az itt kelt csibék az év nagy részét ezekben a sávokban, illetve azok közvetlen környezetében töltötték, télen pedig visszatértek a védett, rejtőzködésre alkalmas sávokba.

Kölüs Gábor kutatásai szerint a legkedvezőbb vadélőhelyi feltételeket azok az erdősávok nyújtják, ahol több szintben, eltérő magasságú és funkciójú fajok alkotnak stabil szerkezetet. Az ideális sáv három fő növényszintből épül fel: alsó szinten kutyabenge (Frangula alnus), középső szinten ámorfa (Amorpha fruticosa), orgona (Syringa vulgaris) és gyöngyvessző (Spiraea media), míg a felső szinteket korai juhar (Acer platanoides), erdei fenyő (Pinus sylvestris) és fehér nyár (Populus alba) képviseli. A középső sávba érdemes bogyótermő fajokat, például fekete bodzát (Sambucus nigra) és somféléket (Cornus mas, Cornus sanguinea) is telepíteni. Ezek nemcsak táplálékot biztosítanak a vad számára, hanem tovább növelik a sáv biodiverzitását. A gyepszint szerepe sem elhanyagolható, a hamvas szeder és különféle fűfélék ideális rejtő- és fészkelőhelyet nyújtanak az apróvad számára.

A mezővédő erdősávok azonban nemcsak a vadgazdálkodásban töltenek be kulcsszerepet, hanem számos egyéb ökológiai és gazdasági funkciót is ellátnak. Jelentősen csökkentik a mezőgazdasági növénykultúrákat érő erős légmozgások hatását, így hozzájárulnak a kihelyezett növényvédő szerek helyben tartásához. Ez nemcsak gazdasági előnyt jelent, hanem környezetvédelmi szempontból is kiemelkedő jelentőségű. Emellett mérséklik a földműveléssel járó porterhelést és zajhatásokat, így hozzájárulhatnak az allergiás tünetek enyhítéséhez és az élhetőbb környezet kialakításához.

Szélfogó hatásuk a talajra is kiterjed: mérséklik a párolgást, ezzel csökkentik a talaj kiszáradását, illetve kiegyenlítik annak nedvességtartalmát. A hirtelen, nagy mennyiségben lezúduló csapadék esetén képesek felfogni és lassítani a víz lefolyását, ezáltal megóvják a talaj legfelső, humuszban gazdag termőrétegét a vízerózióval szemben. A biológiai sokféleség szempontjából is rendkívül értékesek: élő-, táplálkozó-, búvó-, közlekedési és szaporodási helyet biztosítanak számos gerinces és gerinctelen faj számára. Különösen előnyös, ha ezek a növénysávok folytonosak, vagy több ponton kapcsolódnak egymáshoz, hiszen így ökológiai hálózatot alkotva még hatékonyabban támogatják az élővilág fennmaradását.

A mezővédő erdősávok továbbá esztétikai szempontból is gazdagítják a tájat. A monokultúrákkal szemben változatos képet mutatnak, egész éves jelenlétükkel vizuálisan is kellemes, természetközelibb környezetet teremtenek. Ennek ellenére a mezővédő erdősávok alkalmazása – minden előnyük dacára – nem terjedt el széles körben. Ennek több oka is van. Egyfelől az erdősávok értékes termőterületekből hasítanak ki sávokat, ami sok gazdálkodó számára elfogadhatatlan. Emellett a sáv szomszédságában, főként a szegélyzónában, kisebb terméshozam is tapasztalható. Továbbá a telepítési és fenntartási munkálatok egyaránt idő- és költségigényesek.

A fentebb említett harmincéves kutatások alapján egyértelművé válik, hogy a mezővédő erdősávok nemcsak a gazdálkodás hatékonyságát, hanem a táj ökológiai stabilitását és a vadállomány jólétét is képesek nagymértékben javítani. A jövő fenntartható mezőgazdaságának és vadgazdálkodásának fontos alapeleme lehet az ezekre épülő, tájba illeszkedő zöld infrastruktúra.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
erdő, talaj, mezőgazdaság, földművelés, környezet, kutatás, növény, ökológiai, élőhely, nedvességtartalom, szaporulat, stabil, fácán,