Sokatmondó kutatás: kiderült, milyen hatással van a klímaváltozás a Balaton élővilágára

Sokatmondó kutatás: kiderült, milyen hatással van a klímaváltozás a Balaton élővilágára

agrarszektor.hu
Sikerrel zárultak az ELKH Ökológiai Kutatóközpont szakemberei által "Az evolúció fényében: elvek és megoldások" című projekt keretében végzett interdiszciplináris kutatások - derült ki az ÖK közleményéből.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az evolúció a biológia központi szervező elve, így az élővilágban lejátszódó valamennyi nagy skálájú folyamat megértéséhez, illetve befolyásolásához szükséges az evolúciós ok megtalálása. Emellett az evolúciós dinamikák - például a természettől ellesett, bioinspirált módszerek - jól használhatók különféle ökológiai, közgazdasági, illetve egyes társadalmi, valamint összetett technikai problémák megoldására, hiszen ezek mind változásra képes, egymással kölcsönhatásban álló, összetett, sokszereplős rendszerek - akárcsak az élővilág.

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetében a kutatók egy, a projekt finanszírozásából felépített és Kelet-Európában egyedülálló, a vízi élővilág kísérletes vizsgálatára alkalmas mezokozmoszrendszer segítségével kutatták a klímaváltozásnak a Balaton élővilágára gyakorolt hatását, különös tekintettel a tó algásodására - amely a tavalyi szezon végén komoly gondot okozott. Vizsgálataik segítenek megérteni a hőhullámok és a hirtelen algagyarapodás közötti összefüggések mélyebb okait.

A projekt keretében a kutatók vizsgálták a klímaváltozás hatására megjelenő, komoly népegészségügyi veszélyeket magukban hordozó új betegségek megjelenésének lehetséges forgatókönyveit, valamint a megelőzés, a korai előrejelzés és a védekezés evolúciós elveket figyelembe vevő lehetőségeit is. Emellett matematikai modellekkel és robotkísérletekkel vizsgálták az emberi beszéd és az együttműködési hajlam előemberekben történő kialakulásának lehetséges forgatókönyveit, továbbá a vizsgálat során meghonosították Magyarországon az evolúciós robotikát mint kísérleti technikát.

Számítógépes vizsgálataik által a kutatók közelebb kerültek annak a megértéséhez is, hogy a földi élet megjelenése előtti összetett kémiai rendszerek miként érhették el azt a bonyolultságot, amelynek köszönhetően a legelső élő szervezetek létrejöttek. A projektről bővebb információk ezen az oldalon találhatóak.

(A cikkben szereplő képek az ELKH ÖK tulajdonát képzik.)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?