Északon fejlődik, délen szenved a tejipar

agrarszektor.hu
Az EU északi államaiban emelkedik a tejtermelés, meglovagolva a tej nemzetközi árának fokozatos emelkedését, miközben a déli tagállamokban még mindig a gazdasági világválság hagyatékát próbálják kiheverni.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Bár az Európai Unió összesített adatai között nem látszik, éles különbségek vannak az északi illetve a déli tagállamok tejtermelési adatai között. Míg Franciaország, Németország vagy Hollandia folyamatosan emeli a tejtermelő teljesítményét, ráadásul élvezi kimagasló exportját, addig Spanyolország, Görögország vagy Portugália nehezen tud alkalmazkodni a lassuló világgazdasági tendenciákhoz.

Az USA Mezőgazdasági Minisztériuma kijelentette, hogy míg a nyers tej termelése az észak-európai országokban fokozódik, ugyan ilyen mértékben csökken a déli régió részvállalása.

Franciaországban a nyers tej például 10%-kal, kilógramonként 29,7 eurócentre drágult, köszönhetően elsősorbana belföldi kereslet megemelkedésének valamint az exportkilátások javulásának. Az EU-n kívülre például megduplázódott a tejpor export, a francia sajtot pedig Oroszország és Japán is importálja.

A német gazdák is élvezik a 30,7 euró centes kilónkénti árakat, ráadásul a sajt export is ugrásszerűen megnőtt az EU-n kívüli országokba, különösen Svájcba.

Ugyanakkor a déli illetve keleti régiókban a kedvezőtlen gazdasági feltételek miatt rengeteg gazdaság kénytelen bezárni: Spanyolországban például közel 1200 termelő ment csődbe. Emellett Romániában és Bulgáriában is csökken a belföldi kereslet, mivel a felvásárlók aggódnak a sok rossz, élelmiszer biztonsággal kapcsolatos hír miatt. A román üzemeknek szállított tej 40%-a nem felel meg az EU szabványoknak, ezért a feldolgozók szorgalmazzák az import lehetőségét.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 25. 11:13