Kiszivárgott Brüsszel terve: mi lesz a közvetlen agrártámogatásokkal?

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság november 17-én teszi közzé azt a közleményét, melyben a közvetlen agrártámogatások agrártermelők közötti igazságosabb és célzottabb elosztását javasolja a 2013 utáni közös agrárpolitika keretében.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az Agence Europe által kiszivárogtatott tervezet szerint - melyet a BruxInfo foglal össze - három különböző opciót javasol majd az Európai Bizottság a közös agrárpolitika 2013 utáni fejlődésére: az első a jelenlegi helyzet megőrzésével számol, a másik véglet pedig a piaci és a jövedelemtámogatások eltörlését veti fel. Az Agence Europe szerint azonban a köztes megoldást fogja a bizottság választani, amely a KAP jelenlegi két pilléren (egyrészt a direkt és a piaci támogatásokon, másrészt a vidékfejlesztési támogatásokon) nyugvó szerkezetének fenntartását jelenti majd, azonban célzottabb formában.

A kiszivárgott információk szerint a termelők az első pillérből továbbra is évi egyszeri kifizetést kapnának, míg a másodikból több évre szóló vidékfejlesztési programokat finanszíroznak előre meghatározott közösségi céloknak megfelelően, de megfelelő mozgásteret hagyva a tagországoknak a végrehajtásban.

A tervezet továbbra is elutasítja azt a Lengyelország által szorgalmazott álláspontot, mely az egész Unióban egységes hektáralapú támogatást vezetne be, helyette egy mindenki számára egységes minimális támogatási szintet javasol, országtól függetlenül, a termeléstől elválasztott közvetlen kifizetés formájában. Az erre ráépülő többi támogatás objektíven tükrözné a konkrét helyi viszonyokat, vagyis eltérő támogatási szintekhez vezetne.

Ezen túlmenően felső határt szabnának a nagybirtokok számára folyósítható támogatásoknak, méghozzá az ilyen gazdaságok által teremtett munkahelyek figyelembe vételével.

Az első pilléren belül kötelező zöld komponenst vezetnének be a direkt támogatásoknál, a KAP környezetvédelmi teljesítményének fokozása érdekében, továbbá ide helyeznék át a hátrányos helyzetű térségekben gazdálkodóknak nyújtott támogatást, amit évente egyszer a megművelt terület nagysága alapján folyósítanának, és önkéntes alapon lehetővé tennék a nemzeti társfinanszírozást is.

Bizonyos régiókban és szektorokban (tej- és a juhágazatban) továbbra is fenntartanák a termeléshez kötött támogatásokat.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?