Szélturbina: fogyasztunk vajon annyit, hogy megérje?

Agrárszektor
A világban egyre nagyobb problémát jelent a fosszilis energiahordozók mennyiségének rohamos csökkenése, ezért aztán el kellett gondolkodni, hogy mivel is tudnánk azokat felváltani. Mára a sok kutatás és fejlesztés következtében erre a kérdésre elég egyszerűen tudunk válaszolni, hiszen mindenki hallott már napelemről, szélerőműről vagy éppen etanolról, napkollektorról, hőerőműről esetleg energianövényekről.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Míg a napkollektorok a hőtermelésben, addig a szélturbinák, szélerőművek az áram fejlesztésében nyújtanak segítséget. Így hát komoly költségeket tudnak levenni a vállunkról, tekintve, hogy ezeknek a berendezéseknek olyan meghajtás kell, ami jelenleg térítésmentesen hozzáférhető.

Emellett a másik nagyon fontos, és mindenképpen figyelmet igénylő szempont, hogy míg a ma használt energiahordozók felhasználása olyan károsanyag-kibocsátással jár, mely a már így is problémákkal küzdő környezetünket komolyan megterheli, itt elég ha csak a folyamatos klímaváltozásra gondolunk, megújuló enegiforrások kiaknázásának esetében aligha beszélhetünk erről a problémáról.

Szélturbinák működése

A szélturbinák működtetése is környezetkímélőbb, hiszen károsanyag-kibocsájtásuk gyakorlatilag jelentéktelen. Emellett nincs szükségünk olyan energia befektetésére, ami nekünk pénzbe kerülne.

Ugyanis a szélturbina a szél energiáját felhasználva egy állandómágneses generátor forgatásával váltóáramot generál már kis szélsebességnél is. Ezt egy állandó feszültséget biztosító egyenirányító segítségével egyenárammá alakítja, és az így nyert energiát egyből a hálózatra táplálja, vagy akkumulátorokban tárolja. Az innen jövő egyenáramot egy inverter, más néven feszültségátalakító segítségével 220 voltos váltóárammá alakítja, amire ráköthetjük a különböző fogyasztókat.

Szélturbinák ára

Ez így rendben is van, de természetesen maga a turbina nincs ingyen, sőt elég komoly anyagi ráfordítás szükséges a telepítésükhöz. Állami támogatások természetesen elérhetők erre, például az Új-Széchenyi Terv is foglalkozik a megújuló energiát hasznosító rendszerek támogatásával, viszont nehéz erre konkrétumot mondani, mivel ez a támogatás a szélturbina méretétől és minőségétől is függ.

Maga a rendszer költsége egyébként több tényezőn múlik, az egyik ilyen, hogy akkumulátoros vagy hálózatra tápláló rendszert szeretnénk kiépíteni. Előbbit akkor szoktuk alkalmazni, ha nincs villamoshálózat, vagy tartalék áramforrás kiépítése a cél. Utóbbinál a feltáplált villamos energia mennyiségét egy külön óra, vagy ad-vesz villanyóra méri, amely az elszámolás alapját képezi. Így tudjuk csökkenteni a villanyszámlát teljesen hivatalosan. Ehhez hozzátartozik, hogy a költség szempontjából megspóroltuk az akkubank árát, de nem vagyunk függetlenek a szolgáltatótól. A rendszer nem működik, amennyiben épp áramszünet van, hiába fúj elég erős szél, és termelne a turbina. Az árak egyébként azon is múlnak, hogy mekkora az energiafelhasználásunk, így milyen méretű turbinára van szükségünk, hiszen a kisebb rendszerek értelem szerűen kevesebb pénzbe is kerülnek.

Konkrétabban kicsit, ha példának veszünk egy akkumulátoros rendszert, akkor egy kisebb, közel 500W teljesítményű turbina 330 ezer forint környékén indul, míg egy ugyanilyen, de nagyobb 1000-1500W méretű szerkezet már elérheti az 1,3 millió forintot is, ezek természetesen nem tartalmazzák a szerelés díját, hiszen az mindenhol változik, és rengeteg mindentől függ. Ezt úgy tudhatjuk meg, hogy az ilyen jellegű munkákkal foglalkozó vállalkozások először egy felmérést végeznek a helyszínen, és utána kalkulálják ki a beszerelés várható összegét.

Ezzel szemben, ha a másik típust, tehát a hálózatra tápláló rendszert választjuk, akkor már komolyabb ráfordítással kell számolnunk. Ezeknek ugyanis a beszerelése is nagyobb munkával jár, valamint a teljesítményük is jóval nagyobb. Itt egy kisebb turbina már inkább nyolcszáz wattnál kezdődik, melynek ára közel 1,2 millió forint, míg egy nagyobb, mely 16 ezer watt teljesítményű, árában elérheti akár a 6 millió forintot is.

Megtérülés

Jogos a kérdés tehát, hogy mikor térül meg a befektetés. Ez talán a legtöbbet vitatott probléma a témában, hiszen nem létezik rá pontos válasz. Ennek oka az, hogy olyan sok a befolyásoló tényezővel kell számolni, hogy az gyakorlatilag lehetetlenné teszi a kalkulációt elvégzését. Függ attól, természetesen, hogy mennyit kellett ráköltenünk, valamint attól, hogy mekkora a fogyasztásunk. Értelemszerűen, minél több energiát fogyasztunk, annál nagyobb lenne a villanyszámlánk, így szélturbinánk annál korábban termeli vissza saját árát.

Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy előbb-utóbb mindenképpen gazdaságos lesz a rendszer, hiszen a működéséhez szükséges szél a rendelkezésünkre áll, valamint teljesen díjtalanul, emellett a környezeti terhelést is csökkenthetjük, ami ma egy nagyon fontos szempont, továbbá az állam is nyújt némi segítséget. Összességében tehát, ha amúgy is sok áramot fogyasztunk, és szükségünk van rá, akkor érdemes elgondolkodni egy ilyen rendszer kiépítésén.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?