Oroszország új módszert keres a gabonakivitel korlátozására az ország exportálható többletének függvényében „bizonyos piaci feltételek mellett” – mondta Dimitrij Patrusev, a mezőgazdasági miniszter a Kommerszant című újságnak. Amint a Reuters emlékeztetett rá, 2010-ben – a rossz termés után – Oroszország sokkolta a világpiacot a gabona kivitelének teljes tilalmával. Öt évvel később nem hivatalos beavatkozásokkal korlátozta az exportot, ami megnehezítette a kereskedők számára a határidős szerződéseik teljesítését. Amióta a világ legnagyobb búzaexportőre lett, az ország kevésbé drámai eszközöket használ a kivitel befolyásolására, mint például az exportvám, amely jelenleg nulla, de a kormány szükség esetén bármikor felemelheti.
A mezőgazdasági minisztérium prioritása a hazai piac igényei és az ország élelmezésbiztonsága – mondta Patrusev a Kommerszantnak.
Mivel piacgazdaságban élünk, bizonyos körülmények között az exportőreink mindent exportálni akarnak, de természetesen ezt nem engedhetjük meg.” A kidolgozás alatt álló új mechanizmus megalapozná a gabonakivitel korlátozását, de csak akkor aktiválódna, ha erre feltétlenül szükség van – mondta a miniszter, aki támogatja Alekszej Gordejev miniszterelnök-helyettes ötletét egy globális gabonaszervezet létrehozására a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) mintájára. A Gordejev által felvetett „Gabona-OPEC” célja a gabonapiac stabilitásának biztosítása, az árpolitika összehangolása és a világ éhségproblémáinak megoldása lenne. A
„Úgy gondolom, hogy a kulcsfontosságú gabonatermelő országoknak tárgyalniuk kell, és nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a gabonafélék piacának stabilitása terén folytatott együttműködésre, az árazási politika kialakítására” – jelentette ki Patrusev. A kérdés „egyértelműen további munkát igényel, például a Nemzetközi Gabonatanács következő ülésén” – tette hozzá.
Forrás: blog.syngenta.hu
Címlapfotó: shutterstock
![]() |
Sustainable World 2022Fenntarthatósági konferencia szeptember 6-án a jövő vállalataiért! |
![]() |
Portfolio Digital Transformation 2022Lépéskényszerben a vállalatok: aki nem digitalizál, csúnyán le fog maradni! |
![]() |
Hitelezés 2022Május 17-én együtt a hazai hitelpiaci szereplők! Offline + Online is! |