Ne is reménykedjünk: tovább drágulnak az élelmiszerek

agrarszektor.hu
Továbbra sem várható, hogy enyhülne a hazai inflációt érő élelmiszerár-sokkok sorozata: a tavaly nyáron megindult folyamat idén júniusig szinte biztosan kitart, hiszen akkor ismerjük meg az első idei terméseredményeket. A liszt majdnem a kétszeresére drágult már, azonban a folyamatnak még koránt sincs vége.

Májusban két új agráreseménnyel várjuk az agrárszakma képviselőit: jön az AgroFood és AgroFuture 2024!

Kistermelőknek, őstermekőknek és fiatal gazdáknak 50% kedvezményt biztosítunk!

NAK szaktanácsadók és kamarai tagok pedig 35% kedvezményben részesülhetnek!

A nyers élelmiszerek drágulása tavaly júniusban jelent meg először, mely az év során, főként a kedvezőtlen időjárás miatt fokozódott. Nyár végén a feldolgozott termékekben még nem jelent meg a feldolgozatlan élelmiszerek drágulása. Ennek oka - például a sertéshús esetében - hogy a válság eleje óta tapasztalt árcsökkenés még mindig kitart és a kereslet elégtelensége ellensúlyozni tudja az átgyűrűzést - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Mináry Borbála, a KSH szakértője.

Októberre azonban már megjelent a feldolgozott cikkek - főként a liszt és az étolaj - áraiban is a nyers termékek drágulása. Az év utolsó hónapjai hasonlóan alakultak, idén januárban viszont elmaradt a várt drágulás, aminek oka, hogy nem folytatódott a feldolgozott termékek áraiba való begyűrűződés. Ennek hátterében egyelőre nem tudni, mi áll, és következtetéseket sem érdemes ebből levonni a következő hónapokat illetően - véli a KSH szakértője.

A gabonaárakról nehéz pontosat mondani, hiszen a termelők egyénileg szabják meg azt, ám az tény, hogy rekordmagasságokban járnak az árak - mondta a Napinak Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára. Eddig is több hullámban drágult a búza, a liszt és a takarmány, és most február végén, március elején egy újabb emelés várható. A januári búza és a kukorica drágulás biztos, hogy megjelenik a liszt árában, a takarmány árak pedig szintén emelés előtt állnak - itt a mérték attól függ, hogy ki mikor vásárolt gabonát - érvelt a szakértő.

Jelenleg lehetetlen megbecsülni, hogy meddig mehetnek az árak, de feltehetően júniusig semmi jóra nem számíthatunk: sok termelőnél várhatók még emelések, hiszen a már megvásárolt alapanyagok árait érvényesíteni kell. Ugyanakkor a lakosság ebből még keveset érzékelt - legalábbis így véli a Kopint-Tárki kutatója.

A finomliszt kilogrammjának feldolgozói értékesítési ára jelenleg már 100 forint felett jár, a szakértő szerint pedig biztos, hogy 110 forint felé is kerül, akár a 120 forint sem kizárt. A liszt fogyasztói ára jelenleg 160 forint felett található, a termelői árak alapján biztosnak vehető a további drágulás. Egy éve ilyenkor még csak 55-60 forint között járt a liszt termelői ára.

A takarmányárak esetén pedig sokat elárul az, hogy a válság által erősen sújtott és a legnehezebb helyzetben lévő hízósertés-ágazatban is 20 százalékos már a drágulás - mondta a főtitkár. A takarmánykukorica kilogrammonkénti ára február végén 56-57 forint körül állt, egy éve még csak 30 forintba került.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Még a legjobb áron!
AgroFood 2024
Még a legjobb áron!
Agrárium 2024
50% kedvezmény kistermelőknek, őstermelőknek és fiatal gazdáknak!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. március 29. 06:03