Szeptember 30-án lejár a határidő: ezt sok magyarnak el kell intéznie addig

agrarszektor.hu2025. szeptember 26. 08:17

A Magyar Államkincstár (Kincstár) felhívja a kárenyhítési kockázatközösségben tag mezőgazdasági termelők figyelmét arra, hogy 2025. szeptember 30. napjáig beérkezőleg van lehetőség a 2025. évi kárenyhítési hozzájárulás megfizetésének jogszerű teljesítésére. A 2025. október 1-jén indított, illetve beérkező átutalások már határidőn túli teljesítésnek minősülnek!

A kárenyhítési hozzájárulás maradéktalan megfizetése és határidőre történő beérkezése az egyik alapfeltétele a kárenyhítő juttatás igénybevételére vonatkozó jogosultság megszerzésének. A fizetési kötelezettség részleteiről a Kincstár augusztus 15-éig határozatban tájékoztatta az érintetteket. Fontos részletszabály, hogy határidőben történő befizetésnek kizárólag a 10032000-01220191-51900001 számú Mezőgazdasági támogatások szakmai költségvetési fejezeti alszámlára, tárgyév szeptember 30-ig jóváírt összeg tekinthető. A befizetésre banki átutalással, továbbá a Kincstár honlapján biztosított elektronikus felületen vagy a mobilGAZDA alkalmazáson keresztül online bankkártyás fizetéssel (tranzakciós költség nélkül) van lehetőség - írja a NAK.hu

A befizető felelőssége, hogy az átutalásról a határidőt megelőzően, az átutalás időszükségletét is figyelembe véve a helyes számlaszám megjelölésével intézkedjen, valamint ellenőrizze az utalás pénzintézet általi tényleges teljesítését. Nem szabad megfeledkezni a közlemény rovat helyes kitöltéséről sem, hiszen a beérkező összeg beazonosítása, csak ez alapján lehetséges. Fontos tehát a kárenyhítési kockázatközösségben tag támogatási azonosítójának (korábbi elnevezésén ügyfél-azonosító számának) megadása!

A Kincstár ügyfelei szükség esetén az elektronikus felületen az Általános ügyintézés/Befizetések menüpontban győződhetnek meg arról, hogy van-e még fennálló befizetési kötelezettségük és hogy a befizetésük maradéktalanul teljesült-e. Amennyiben ebben a menüpontban nem szerepel a Nemzeti agrárkár-enyhítési rendszer jogcímre vonatkozóan befizetendő összeg, abban az esetben a termelőnek nincs további teendője kárenyhítés csatlakozáskezelési eljárásban. A kárenyhítési hozzájárulás megfizetése kötelező, tehát a határidőre meg nem fizetett összeg adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül. Felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben a hozzájárulás összegét a Kincstár a fenti határidőt követően vonja le egy, a gazdálkodó későbbi kifizetéséből, úgy a termelő már nem lesz jogosult kárenyhítő juttatás igénybevételére.

Fontos továbbá, hogy a tavaszi fagykárral érintett szőlő- és gyümölcs ültetvények után igényelhető kárenyhítő juttatás előrehozott kifizetésben részesült termelők is határidőben és maradéktalanul fizessék be a 2025. évi kárenyhítő hozzájárulást, mert ennek hiányában elveszítik a kárenyhítő juttatásra való jogosultságot és az előrehozott támogatásként megkapott összeget vissza kell fizetniük.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kárenyhítés, juttatás, összeírás, kincstár, dokumentum, szeptember, elektronikus, beadási-időszak, agrárpénzek, összeg, hozzájárulás,