Tombol a zöldséghiány Angliában: így néznek most ki a boltok polcai a briteknél

agrarszektor.hu2021. október 29. 11:00

Újabb fejezetéhez ért az élelmiszerhiány Nagy-Britanniában: több szupermarketben is kartonra nyomtatott zöldség- és gyümölcsképek jelentek meg az igazi termékek helyett. A jelenség hátterében az áll, hogy sem a gazdaságokban, sem a feldolgozóüzemekben nincs elég ember. A hírek szerint a zöldség- és gyümölcshiány nem helyi jellegű probléma, több nagy lánc üzleteit is érinti.

Angliában több szupermarket pultjain is kartonpapírra nyomtatott zöldségek és gyümölcsök jelentek meg az igazi termékek helyett - írta meg a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) a The Guardian értesülései alapján. A jelenség legfőbb oka a munkaerőhiány. Tehergépjármű-vezetőkből már több hónapja annyira kevés van a szigetországban, hogy a kormány komolyan fontolgatja a hadsereg állományának ideiglenes "kölcsönbe adását", de a legfrissebb hírek szerint a gazdaságokban nincs elég szedő, a feldolgozóüzemekben pedig a csomagolási munkákra nem találnak embert.

Korábban probléma volt az is, hogy a kikötőkbe nem érkezett elegendő áru a tengeri szállítások drágulása és a hajók feltorlódása miatt - ez megoldódni látszik, viszont a bejövő termékeket nincs aki elszállítsa a boltok polcaira. A Guardian beszámolója szerint a zöldséghiány nem csak egy adott láncot érint, zöldségek és gyümölcsök rányomtatott képeivel jelentek meg kartondobozok a Tesco és a Sainsbury's pultjain több városban is. A hagyományos, nagy alapterületű szupermarketek, főleg a Tesco, az Asda és a Sainsbury's, ahol körülbelül 40 ezer féle terméket kínáltak a vásárlóknak, az utóbbi pár hónapban erőteljesen szűkíteni kezdte a kiállított termékek körét annak érdekében, hogy hatékonyságot növeljen, és erős árcsökkentéssel vehesse fel a harcot a kisebb, hozzávetőlegesen 3 ezer féle terméket forgalmazó diszkontokkal szemben, mint amilyen az Aldi vagy a Lidl.

(Címlapkép forrása: Patrick Dalton)

Címkék:
gyümölcs, zöldség, gazdaság, élelmiszerbolt, hiány, nagy-britannia, csökkentés, brexit, munkaerőhiány, anglia, áruhiány, feldolgozóüzem,