agrarszektor.hu • 2025. április 16. 11:01
Magyarország és Szlovákia felvetette a bioterrorizmus lehetőségét a száj- és körömfájás-járvány kitörésének hátterében, amely már több mint 10 ezer állat kényszervágásához vezetett. A Politico szerint azonban egyelőre nincs tudományos bizonyíték, amely alátámasztaná ezt a feltételezést - írta a Portfolio.
A járvány Magyarországon márciusban ütötte fel a fejét egy, a szlovák határhoz közeli szarvasmarha-telepen, ami az első ilyen eset volt az országban 50 év után. A betegség azóta több magyar és szlovák farmon is megjelent, amire válaszul Szlovákia szükségállapotot hirdetett, határellenőrzést vezetett be, és katonai támogatással működő felügyeleti központot állított fel.
A száj- és körömfájás vírusa rendkívül fertőző, és bár nem jellemzően halálos, az érintett állományokat teljes egészében ki kell irtani, ami jelentős gazdasági kárt okoz. Összehasonlításképpen: egy hasonló járvány 2001-ben Nagy-Britanniában 15 milliárd eurós veszteséget eredményezett.
A bioterror-gyanút először Gulyás Gergely kancellária miniszter fogalmazta meg a múlt heti kormányinfón.
Nem zárható ki egy mesterségesen módosított vírus lehetősége
- jelentette ki, állítását egy külföldi labor "szóbeli információjára" alapozva, amit azonban eddig nem támasztottak alá dokumentumokkal. Néhány nappal később Richard Takáč szlovák agrárminiszter is hasonló lehetőségről beszélt, kijelentve, hogy a bioterrorizmus egyike a vizsgált forgatókönyveknek. A szakértők azonban óvatosságra intenek az ilyen feltételezésekkel kapcsolatban. Jiří Černý cseh virológus szerint nincs bizonyíték szándékosságra; a vírus terjedése történhetett szennyezett ruházaton, cipőn vagy akár vándormadarakon keresztül is, ahogy az a múltban is előfordult.
Az Európai Bizottság nem kommentálta a bioterrorizmusra vonatkozó állításokat, de közölte, hogy jelenleg is zajlik a vírus eredetének vizsgálata, beleértve a genetikai szekvenálást is. Közben több ország megelőző intézkedéseket vezetett be: Ausztria és Csehország megerősítette a határellenőrzést, az Egyesült Királyság pedig betiltotta az EU-ból származó hús- és tejtermékek személyes behozatalát.