Utcára vonultak a magyar gazdák: tüntettek az új támogatás miatt

agrarszektor.hu2025. április 30. 08:48

Soltvadkerten tüntettek a baromfitartók a madárinfluenza utáni állami intézkedések elégtelensége miatt. A gazdák szerint a kormány által felajánlott kétmilliárd forintos támogatás messze nem elegendő a kialakult válsághelyzet kezelésére - számolt be a Telex.

Több száz kacsa- és libatartó vonult utcára Soltvadkerten, tiltakozva a madárinfluenza-járvány következményeinek kezelésére hozott kormányzati intézkedések ellen. Az RTL Híradó beszámolója szerint a gazdák elégedetlenek a kártalanítás mértékével és a felajánlott támogatással. A riportban megszólaltattak egy kiskunmajsai gazdálkodót, akinek telepén idén és tavaly novemberben is egyaránt 35-35 ezer szárnyast kellett kényszervágással megsemmisíteni a madárinfluenza miatt. A keletkezett kárnak azonban az állam csak a 80 százalékát téríti meg.

Nagy István agrárminiszter a közösségi médiában jelentette be, hogy a kormány kétmilliárd forintos támogatást nyújt azoknak a gazdáknak, akik bezárják telepeiket és három évig felhagynak a liba- és kacsatartással. A miniszter szerint a telepek sűrűségének csökkentésével mérsékelhető a járványok kialakulásának kockázata. A Dél-Alföldön jelenleg mintegy 1200 telep működik, ahol a becslések szerint 35-40 ezer ember dolgozik, így a tervezett intézkedések jelentős foglalkoztatási hatással járhatnak a régióban.

Kétmilliárd semmire sem elég, tegyen hozzá még 98-at a miniszter úr, és a 100 milliárd forint már egy olyan keretösszeg, amiről érdemes lenne beszélgetni

- nyilatkozta Szalóki Szabolcs, a Magyar Víziszárnyas Érdekképviseleti Szervezet elnöke az RTL-nek. Az ágazati érdekvédelmi szervezet május közepére újabb demonstrációt tervez, ezúttal már a fővárosban.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
miniszter, gazdálkodó, kormány, állam, madárinfluenza, gazdálkodás, gazdálkodók, intézkedés, gazdák, víziszárnyas, szervezet, ágazati-támogatás, víziszárnyas-tenyésztő,