agrarszektor.hu • 2025. július 21. 11:28
Évente körülbelül 15 ezer őzgida pusztul el kaszáláskor Magyarországon, de az érintett területeken a madarak, a nyulak és az ürgék sincsenek mindig biztonságban. A problémára válaszul két egyesület ezért hőkamerás drónokkal vizsgálja át a kaszálókat - írta meg az Infostart.
Programot indított a Vadvilág-élőhelyrehabilitáló Alapítvány az őzgidák megmentéséért. A szakemberek hőkamerás drónokkal vizsgálják át kaszálás előtt a területeket, hogy ne legyenek állatáldozatai a mezőgazdasági munkáknak. A szervezet alapítója, Menyhárt Zoltán elmondta: felveszik a gazdáktól a kaszálandó területek adatait, majd a kaszálás előtt néhány órával hivatásos vadászt és hőkamerás drónkezelőt küldenek a helyszínre, hogy átvizsgálják a területet és szükség esetén őzgidát, szarvasborjat vagy fészket mentsenek.
A szakember úgy fogalmazott, az őzgidák kaszáláskor nagy veszélyben vannak, mert bár a magas növényzetben a suta elfut, a gidák viszont nem elég gyorsak, és sajnos könnyen a kaszáló traktor áldozatai lehetnek. Mint mondta,
általában a lábukat vágja le a kasza, ami után napokon keresztül szenvedhetnek, mire elpusztulnak, vagy megtalálja őket valamilyen ragadozó.
A Vadvilág Alapítvány alapítója felhívta a figyelmet arra is, hogy a kaszálókban sok földön fészkelő madár és más emlős is megtalálható, mint például nyulak vagy ürgék. A hőkamerás mentés viszonylag új eljárás, idén mutatják be a rendszer működtetését a mezőgazdászoknak, a vadásztársaságoknak és a civileknek. Alkalmazása után derül ki, mennyire bizonyul hatékony megoldásnak. A Vadvilág Alapítvány jelenleg 71 drónt használ.
Az Országos Magyar Vadászati Védegylet külön programot indított, csaknem 70 darab drónt használ a szervezet. Menyhárt Zoltán elmondta: a mentések végén összegzik a tapasztalatokat, összevetik a két adatbázist, így jövőre akár már 130-140 drónt is alkalmazhatnak.