agrarszektor.hu • 2025. július 22. 10:33
Hatalmas kihívást jelent a 2025-ös év a méhészeknek, ugyanis világszerte lecsökkent a méhek száma. Az ágazat évek óta nehéz helyzetben van, ráadásul, úgy tűnik, a méhpusztulás megállíthatatlan - olvasható a TEOL.hu oldalán.
A mézelés eredményességét nagymértékben befolyásolja a hőmérséklet és a lehullott csapadék mennyisége. A tavaly nyári és őszi időjárás hatással volt a méhcsaládok áttelelésének sikerére is. A méhpusztulás már tavaly elkezdődött, és - úgy tűnik - nem állt meg. Idén a januári enyhe időnek volt köszönhető a méhek pusztulása, de szerepet játszott benne a varroa atka és a nozéma-fertőzés is, mondta el Nagyernyei Attila, szedresi méhész. A szakember szerint
a generációváltás okozta a legnagyobb gondot, mivel a méhek szaporodási ciklusa felborult a januári enyhe idő miatt. Januárban, a több napig tartó kellemes hőmérséklet idején a mogyoróbokrok elkezdtek virágozni. Ennek virágporát hordták a méhek és elkezdődött a fiasítás. Huszonegy napra kel ki a petéből a méhecske, de ez idő alatt hidegre fordult az idő, sőt egész februárban kitartott a fagyos idő. Ezzel viszont megszakadt a szaporodási ciklus megszakadt.
A rendelkezésre álló adatok alapján egyértelműen látható, hogy az előző év során május, június, szeptember és október kivételével tartós aszály sújtotta az országot. A következmények súlyosak: a méhcsaládok fele kiesett a termelésből. Hasonlóképpen nyilatkozott korábban az Agrárszektornak May Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) Baranya megyei méhészeti szaktanácsadója is. A szakember kérdésünkre elmondta, hogy a térségben
gyengén, rosszul teleltek a méhek, de most már jó termelési állapotban vannak. A méhészek folyamatosan szaporítják vissza az elhullott állományokat, ám ez szintén negatívan befolyásolja az eredményeket, hiszen nem lehet egyszerre szaporítani és termelni.
Világszerte jelentős a méhpusztulás, az USA-ban a legsúlyosabb a probléma
Magyarországon a méhcsaládok 30%-a elpusztult, amint arról Bross Péter, az OMME elnöke is beszámolt. Emellett itthon további 20% annyira legyengült, hogy az akácvirágzásig nem volt alkalmas termelésre. A probléma nem csak hazánkat érinti: az Egyesült Államokban 60% fölötti, míg Európában és a szomszédos országokban 35-50% közötti méhcsalád-veszteségről számoltak be a gazdák.
A pusztulás már ősszel elkezdődött: főként a varroa atkával erősen fertőzött családok estek ki. Februárban következett be a tömeges pusztulás, amikor erős, nagy családok is néhány keretre zsugorodtak vagy teljesen elpusztultak. További nehézséget okoz, hogy az Európai Unión kívülről érkező, gyakran gyengébb minőségű mézek lenyomják a hazai árakat, míg az illegálisan betelepített méhanyák újabb kockázatokat hordoznak.