agrarszektor.hu • 2025. július 15. 14:28
Egy friss kutatás rávilágított arra, hogy az eldobott műanyaghulladék, különösen a mezőgazdaságban használt szintetikus kötelek és zacskók, súlyos veszélyt jelentenek a fiatal madarakra. A University of East Anglia, valamint a Montpellier-i és a Lisszaboni Egyetem kutatói Portugália déli régióiban (Alentejo és Algarve) négy éven át vizsgálták a fehér gólyák fészkeit, és megállapították, hogy a fészkek 91%-ában emberi eredetű anyagokat találtak. A fiókák 12%-a belegabalyodott ezekbe a hulladékokba, ami sok esetben elhulláshoz vezetett - olvasható a közleményben.
A legnagyobb veszélyt a bálakötöző zsinegek (polipropilén kötelek) jelentették, amelyek a belegabalyodásos esetek 63%-áért voltak felelősek. A puha műanyagok, például zacskók is gyakran előfordultak a fészkekben. A kutatás során több fiókát személyesen kellett kiszabadítani a kutatóknak, akik létrával érték el a fészkeket és eltávolították a veszélyes anyagokat. Egyes fészkekben akár 22 darab szintetikus kötél is előfordult.
A tanulmány szerzői kiemelik, hogy a fehér gólya indikátorfajként szolgálhat más madárfajok veszélyeztetettségének megértésében is. A fészkelési időszakban használt műanyagok által okozott halálozások nemcsak fajspecifikus, hanem globális problémát jeleznek. A kutatást vezető Ursula Heinze szerint sürgős lépések szükségesek a műanyag alapú mezőgazdasági anyagok - különösen a bálakötöző zsinegek - használatának újragondolására a madárvédelem érdekében.