agrarszektor.hu • 2025. május 19. 13:31
A szélsőséges időjárási körülmények és a munkaerőhiány miatt egyre inkább a gépesítés felé "menekülnek" a magyar gazdák - mondta el Rákász Géza a KÜHNE Mezőgazdasági Gépgyár Zrt. kereskedelmi és marketing osztályvezetője az Agrárszektornak. A szakember beszélt arról is, hogy 2025-ben mind a szántóföldi növénytermesztőknél, mind az állattenyésztőknél óriási bizonytalanság, a precíziós géptámogatás elhalasztása miatt pedig kedvezőtlenek a gépgyártók és kereskedők kilátásai is. Rákász Géza szerint jelenleg rossz hangulat, kiábrándultság és pesszimizmus jellemzi a mezőgazdaságot és a géppiacot is.
A 2024-es év nem lett a mezőgazdasági gépgyártók és kereskedők kedvence
Rákász Géza elmondta, hogy a 2024-es év sajnos nem alakult a legjobban a gépgyártók és kereskedők számára. Már 2023-ban is érezhető volt, hogy gond van a mezőgazdasági gépek piacán, de a negatív trend tavaly gyűrűzött be teljesen. A szakember szerint ez a jelenség az előző évek pályázatainak, a nyomott felvásárlási áraknak és nem utolsó sorban az Alföldön több éve tartó aszályos időszaknak tudható be. Mindezek mellett óriási a konkurencia, rengeteg gép van a piacon, és ez is nehezíti a gépek értékesítését. A gazdák körében nagy a bizonytalanság, hova, mikor és mennyiért tudják eladni a megtermelt árut és sokkal óvatosabbak a beruházásokkal mint a korábbi években - tette hozzá.
Gyakorlatilag azt mondanám, hogy minden egyes eladásért sokkal keményebben kell megküzdenünk
- közölte Rákász Géza.
Visszaszorulóban vannak az ekék a szántóföldeken
A KÜHNE Zrt. kereskedelmi és marketing osztályvezetője beszélt arról is, hogy a cég legkeresettebb termékei még mindig a jól ismert és mindenki által elismert KNT Nehéz tárcsásboronák. Ezek a gépek 40-50 éve bizonyítanak a magyar földeken és szinte minden gazdaságban megtalálhatók, így akár vállalat "zászlóshajójának" is lehetne nevezni őket. Ezek a gépek a legszélsőségesebb körülmények között is eredményesen dolgoznak.
A szakember elmondta, hogy egy másik „sláger” termékük a KRT rövidtárcsa család: ez nagy tárcsalap átmérővel, nyújtott elrendezéssel és robosztus felépítéssel rendelkezik, és a gazdák nagy megelégedéssel használják az ország számos pontján.
Rákász Géza szerint az elmúlt időszakban a legnagyobb visszaesés talán az ekék piacán volt tapasztalható. Mint mondta, ez betudható a forgatás nélküli művelés terjedésének, a vízmegtartó gazdálkodásnak és a nagy számban elterjedt agresszív késállású talajlazítók, úgynevezett „vésőeke” használatának, ami lényegében hasonló talajmunkát végez, mint egy alapművelés. A vállalat kínálatában ezek az eszközök is megtalálhatók: KTL típusnévre hallgatnak, és különböző méretekben és felszereltséggel állnak rendelkezésre.
Egyre inkább a gépesítés felé fordulnak a magyar gazdák
A szakember az Agrárszektor kérdésére elárulta, hogy tapasztalataik szerint a gazdálkodók a szélsőséges időjárási körülmények és a munkaerőhiány miatt egyre inkább a „gépesítés felé menekülnek”, vagyis próbálják az adott munkákat minél rövidebb idő és minél kevesebb emberrel megoldani. Ehhez viszont egyre nagyobb erőgépeket és ehhez méretben illeszkedő kiszolgáló gépeket vásárolnak.
Megbízható, jó minőségű gépeket keresnek, hiszen csak ilyen gépekkel lehet eredményesen termelni. Ezen felül fontos szempont a kényelem is, hogy minél több funkciót és beállítást gombnyomásra a traktorfülkéből tudjanak állítani. További szempont a gépek beszerzésénél az alkatrész ellátás is, hogy ezeket minél hamarabb és minél jobb minőségben és kedvező áron tudják megvásárolni
- ismertette Rákász Géza.
Mi várható a 2025-ös évben?
A KÜHNE Zrt. kereskedelmi és marketing osztályvezetője úgy fogalmazott, hogy az eddig látottak alapján sajnos a 2025-ös év sem lesz a gépkereskedők és gépgyártók éve. Mint mondta, a téli csapadékhiány jócskán visszavetette a növények fejlődését és tovább tetőzte a bajt a tavasszal fejlődésnek induló növényeket stresszként érő kemény fagy.
Jelen pillanatban is az ország nagy részén aszály van, az „aranyat érő májusi esők” nem igazán akarnak megérkezni és ha ez így marad ez jócskán meg fog látszani a terméseredményekben. Az állattartó gazdaságok is komoly nehézségekkel küzdenek, nagy a bizonytalanság, így csak nagyon kevesen mernek beruházni
- sorolta Rákász Géza.
A szakember beszélt arról is, hogy abban bíztak, hogy ezektől a problémáktól függetlenül az év második felében várt pályázatok majd fellendíthetik a nehéz helyzetben lévő mezőgép piacot, de hidegzuhanyként jött a hír, hogy a mindenki által várt precíziós géptámogatás elmarad. Ezekből az okokból kifolyólag sajnos nincsenek kedvező kilátások erre az évre sem. Rossz hangulat, kiábrándultság és pesszimizmus jellemzi a magyar mezőgazdaságos és a géppiacot.