Kezd idegőrlő lenni a várakozás: a géppiac sem húzza a végtelenségig

Szedlák Levente2025. augusztus 12. 06:01

Nincs változás a géppiacon, a pályázatok eredményére vár mindenki, de ez már kicsit idegőrlő – mondta el Pető Vilmos, a Verbis Kft. értékesítési vezetője az Agrárszektornak. A szakember beszélt arról is, hogy a pályázati felhívásoknak köszönhetően idén a 100-110 lóerős traktorok iránt nőtt meg az érdeklődés, hogy hogyan alakult át a teleszkópos rakodók piaca és az is szóba került, milyen preferenciák alapján választanak a magyarok gépeket az utóbbi időben.

Az elmúlt hónapokban nem igazán történt elmozdulás a gépforgalom terén Magyarországon – közölte lapunkkal Pető Vilmos. A szakember elmondta, hogy minden szektorban, ahol jelen vannak, legyen az építőipar, mezőgazdaság, erdészet, mindenütt a pályázatokra várnak. Ahogy fogalmazott,

jelenleg csak az vásárol gépet, akinek nagyon muszáj. Az esetek 95%-ában viszont ajánlatot kérnek, mert szeretnék támogatott formában beszerezni az adott eszközt.

Már nemcsak az árat nézik a vásárlók

A Verbis Kft. értékesítési vezetője elmondta, hogy több olyan pályázat volt idén, ahol 85 kW-ig fogadtak el erőgépeket, például az állattartó telepek korszerűsítésére (ÁTK) kiírt pályázat is ilyen volt. Ez átszámítva egyébként a 100-110 lóerős traktorokat jelenti. Ami a rakodógépeket illeti, ott többféle méret is van, de a vevők alapvetően a teleszkópos rakodókat keresik. Még van igény a traktorra szerelt homlokrakodóra is, de csak minden 10. egységnél igénylik ezt az extrát is. A kereslet tehát egyértelműen a teleszkópos rakodók irányába mozdult el.

Pető Vilmos beszélt arról is, hogy a vásárlók preferenciáit sem lehet egyszerűen leírni. Van, aki inkább márkafüggő, nála a márkahűség az elsődleges szempont. Mások az olcsóbb megoldásokat keresik, de már nem a legolcsóbbat. A szakember szerint az ügyfelek már az ár-érték arányban optimális gépeket keresik. És itt jönnek képbe a vállalat által forgalmazott Kioti traktorok, amelyek

a Kubotához hasonlóan erős, a középkategória tetejét képző és megbízható gépek.

Az alkatrész és a szerviz üzletág átlagos évet produkál idén

Pető Vilmos kérdésünkre elmondta, hogy a termelők a meglevő gépeket használják, így azokat szervizelni kell, alkatrészekre pedig mindig szükség van. A szerviz és alkatrész üzletágnál ezért egy erős, átlagos évnek mutatkozik az idei. A szakember beszélt arról is, hogy nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy csak a gyári vagy csak az utángyártott alkatrészeket keresik-e a vásárlók. Ahol az utángyártott jó minőségű, ott azt preferálják.

Mi várható idén?

A Verbis Kft. értékesítési igazgatója szerint egyelőre még nagy a kivárás az ágazatban, ami mostanra már kicsit idegőrlő. Mindenki arra vár, hogy megjelenjenek a döntések a meghirdetett pályázatokról. Ha ez megtörténik, akkor emelkedni fog az értékesítés.

Ha viszont elmarad, akkor további stagnálás várható. Sok cég csődközelbe kerülhet, mert kimerítik a tartalékaikat

- tette hozzá Pető Vilmos.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
traktor, rakodógép, szerviz, alkatrész, géppiac, pályázati-felhívás, teleszkópos-rakodógép, gépforgalom, rakodó, gépforgalmazás, várakozás, traktormárka, márkahűség, átk pályázat,