agrarszektor.hu • 2025. július 27. 05:59
A skót Crover robotikai vállalat stratégiai együttműködést kötött a Control Union globális inspekciós céggel, hogy felgyorsítsák innovatív gabonaellenőrző robotjuk piaci bevezetését. A skót gyártó gépe forradalmasíthatja a terménykezelést, mivel a tárolt anyagok bolygatása nélkül is képes elvégezni a dolgát - írta meg a Future Farming.
A Crover robot képes a gabonatömegben "úszni" - mind a felszínen, mind a felszín alatt -, hogy reprezentatív mintákat gyűjtsön és mérje a kritikus tárolási paramétereket, mint a hőmérséklet, nedvesség és szén-dioxid-szint. Ez lehetővé teszi a gabonaüzemeltetők számára, hogy távolról, valós időben ellenőrizzék a tárolási körülményeket anélkül, hogy megzavarnák a tárolt anyagot.
Az új együttműködést 2025. július 23-án aláírt megállapodás formalizálta. Ennek keretében a Crover azonos nevű robotját tovább tesztelik és integrálják a Control Union globális gabonainspekciós műveleteibe. A Control Union több mint 80 országban működik és tesztelési, ellenőrzési, valamint tanúsítási szolgáltatásokat nyújt a mezőgazdasági ellátási láncokban.
Ez a partnerség jelentős előrelépés a robotika alkalmazásában az áruinspekció területén. A Control Union kiterjedt hálózata és terepi tapasztalata ideális partnerré teszi őket a rendszerünk globális kiterjesztéséhez
- nyilatkozta Dr. Lorenzo Conti, a Crover ügyvezető igazgatója.
Koen Backer van Ommeren, a Control Union igazgatója hozzátette, hogy nagy potenciált látnak a Crover robotjaiban a gabonakezelés hatékonyságának és fenntarthatóságának növelésére. Mint mondta,
a valós idejű, adatgazdag betekintés a gabona minőségébe forradalmasítja az ellenőrzési szolgáltatásainkat.
Az együttműködés keretében a Crover és a Control Union nagyszabású tesztelést fog végezni a robottal valós silókban és raktárakban, beépítik az üzemeltetési visszajelzéseket a teljesítmény javítása érdekében, valamint feltárják a robotika jövőbeli alkalmazási lehetőségeit a gabonán túli áruellenőrzésben is.
Ez a robot része annak a szélesebb trendnek, amely a betakarítás utáni terménykezelés automatizálása és digitalizálása felé mutat. Az emberi kitettség csökkentésével, a következetes mintavételezés biztosításával és a prediktív beavatkozások lehetővé tételével ezek az eszközök hozzájárulnak a fenntarthatóbb és nyomon követhetőbb élelmiszerrendszerek kialakításához.
Nagyon nem mindegy, hogyan kezeli az ember ezeket a berendezéseket
A gabonanedvesség-mérők használata során a legfontosabb a kalibráció, valamint az ellenőrzés, azok az eszközök azonban, amelyek például nem állíthatók, illetve nincsenek bizonyos időközönként karbantartva, kevésbé számítanak megbízhatónak. Mindezek mellett az alkalmazás során fontos odafigyelni a mérési körülmények betartására és a szennyeződésektől mentes, ideális hőmérsékletű minta használatára. Nem mindegy az sem, hogyan kezeli valaki a gabonanedvesség-mérőt: mindig az előírás szerint kell elvégezni minden lépést, ahogy az lapunk korábbi szektorkörképéből is kiderült.