agrarszektor.hu • 2025. július 9. 12:28
Több eső hullott most Magyarországon, mint egész júniusban. A nyugati tájakon jelentősen enyhült az aszály, míg keleten és délen sokfelé alig változott a helyzet. Jó hír, hogy még számíthatunk csapadékra. Jelenleg egy magassági légörvény okoz esőt a Dunántúlon, de délután a Dunától keletre is többfelé fordulhat elő eső, zápor, helyenként zivatar. Heves zivatarok viszont ma már nem várhatóak.
Hosszú aszályos hetek után hoztak csapadékot hazánkba az elmúlt két napban átvonuló záporok, zivatarok. Felhőszakadás és csendes áztató eső is előfordult, helyenként jelentősebb, 20 millimétert meghaladó mennyiség hullott le, de sajnos akadtak helyek, ahol 1-2 milliméter vagy annál kevesebb jutott. Az viszont így is kijelenthető, hogy országos tekintetben több eső hullott le az elmúlt napokban, mint egész júniusban - írja az Időkép.
A legtöbb csapadékot a Nyugat-Dunántúl kapta, ahol méréseink szerint több helyen gyűlt össze 35, helyenként 40 millimétert meghaladó mennyiség. Akadnak persze helyek keletebbre is, ahol egy-egy heves zivatar dobott le ekkora csapadékot. Egy mosonszolnoki észlelő 59 milliméternyi esőről számolt be az elmúlt 48 órából.
Hogy mennyit enyhített ez a csapadék hetek óta tomboló szárazságon? A HungaroMet aszály információi szerint nyugaton megszünt, több helyen enyhült az aszály. De az Alföld déli részén - ahová a legkevesebb csapadék jutott - szinte alig változott a helyzet.