Hihetetlen fordulat az időjárásban: ez vár ránk a következő napokban

agrarszektor.hu2025. szeptember 18. 16:02

Az elmúlt napok esőzései szinte mindenhol átnedvesítették legalább a talaj felső rétegét, ami kifejezetten kedvezett a frissen vetett repce csírázásának és kelésének. A kukoricának és a napraforgónak ugyanakkor már nem jött jól a csapadék, az aratást pedig inkább hátráltatta. A következő napokban viszont száraz, nyárias meleg idő várható egészen a jövő hét közepéig, ami támogatja az érési folyamatokat és a betakarítást.

Az elmúlt héten szerdán, csütörtökön és vasárnap nagy területen hullott 10 mm-t meghaladó csapadék. Ezen a héten pedig kedden érkezett egy hidegfront, de ez már csak kevés esőt hozott. Az elmúlt tíz nap csapadékösszege többnyire 20 és 50 mm között alakult, de a déli országrészben csak 5-15 mm hullott, míg kisebb foltokban 60-70 mm is előfordult. A múlt hét második felében a Tiszántúlon és a középső országrészben sokfelé több eső esett, mint az azt megelőző harminc napban összesen - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből.

10 napos csapadékösszeg 2025. szeptember 17-ig (mm)10 napos csapadékösszeg 2025. szeptember 17-ig (mm)

A harminc napos csapadékösszeg így az ország északi részén az átlag körüli, többfelé azt jelentősen meghaladja, míg hazánk déli felén még mindig sokfelé 10-50 mm közötti a hiány. Az elmúlt 90 napban az ország döntő részén jóval kevesebb csapadék hullott az ilyenkor szokásosnál, az átlaghoz képesti hiány a középső és déli országrészben sokfelé eléri a 80-120 mm-t. A csapadék hatására a felszín közeli talajréteg csaknem országszerte alaposan átnedvesedett, csak délen fordulnak elő szárazabb foltok.

Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. szeptember 17-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. szeptember 17-ig (mm)
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. szeptember 17-ig (mm)Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. szeptember 17-ig (mm)
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. szeptember 17-én (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. szeptember 17-én (%)

20-30 cm-nél mélyebben azonban csak a Dunántúl északnyugati felén, az Északi-középhegység térségében és a keleti határ mentén jutott számottevő nedvességhez a talaj, fél méternél mélyebben pedig országszerte igen száraz a föld. A nyári növényekre vonatkozó mezőgazdasági aszály hazánk nagyobb részén megszűnt, már csak a déli és középső területeken van többnyire közepes fokozatú aszály. Az őszi vetésekre jelenleg gyakorlatig nincs aszály. A hőmérséklet csúcsértéke múlt pénteken és szombaton nyáriasan, jellemzően 25 és 30 Celsius fok között alakult, majd vasárnapra 20 fok körülire esett vissza.

Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. szeptember 17-én (%)Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. szeptember 17-én (%)
Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. szeptember 17-énMezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. szeptember 17-én
Maximumhőmérsékletek 2025. szeptember 13-án (Celsius fok)Maximumhőmérsékletek 2025. szeptember 13-án (Celsius fok)

Hétfőtől ismét átmeneti melegedés kezdődött, majd a keddi hidegfront mögött érkezett hűvös légtömegben szerdán már csak 21-23 fok volt. A leghidegebb ma reggelre alakult ki, nagy területen hűlt 10, néhol 5 fok alá a levegő. A nyári növényeket rendkívül megviselte a nyári aszály. Bár az ország egyes részeit bizonyos időszakokban kiadós csapadék öntözte, az állományok zömének zöld tömege jóval kevesebb volt a szokásosnál a szezonban, és hamar megkezdődött a növényszáradás. A napraforgó, de az aszállyal súlyosabban érintett területeken a kukorica betakarítása is zajlik.

Minimumhőmérsékletek 2025. szeptember 18-án (Celsius fok)Minimumhőmérsékletek 2025. szeptember 18-án (Celsius fok)
Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Duna-Tisza közének északi részén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítvaAz NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Duna-Tisza közének északi részén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva
Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) az Alföld délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítvaAz NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) az Alföld délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva

Az elmúlt két hét csapadéka már nem használ, hátráltatja az aratást, illetve a napraforgó minőségét rontja. Az öntözetlen táblákon a csapadékeloszlásnak megfelelően nagyon nagyok a területi különbségek hazánk területén. A középső országrészben kiterjedt területen igen rossz a termés, azonban vannak vidékek főként a Kisalföldön és északkeleten, ahol még elfogadhatók a kilátások. A frissen elvetett repce csírázásához, keléséhez, valamint a még vetés előtt álló földek talajelőkészítéséhez egyaránt igen jól jött az eső.

A múlt héten gyakran és sokfelé volt tartósan vizes a növények levelének felülete, ami kedvező felétételeket teremtett a gombás fertőzések számára. Főként éjszakánként és csapadékhulláskor gyakran volt párás is a levegő, ami szintén a különböző növényi fertőzések terjedését segítette. A folytatásban visszatérnek a nyárias nappalok, többnyire száraz és meleg légtömegek érkeznek ugyanis térségünk fölé. Csapadék jövő hét szerdáig nem várható, a talajfelszín közeli része tehát sokat fog száradni. A jövő hét második felében fordulhat ismét csapadékosra az idő. A hőmérséklet emelkedik, szombattól már 30 fok közeli, vasárnaptól helyenként kissé a fölötti maximumok várhatók. A jövő hét második felében mérséklődhet a meleg.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
talaj, aszály, csapadék, eső, időjárás, agrometeorológia, hőmérséklet, csapadékhiány, szeptember, csapadékmennyiség, nyári, növények,