Ömlik az import cseresznye az EU-ba: kemény, honnan érkezik a java

agrarszektor.hu2026. június 24. 07:07

Törökországban az idei szezonban várhatóan jelentősen bővül a cseresznye exportjának volumene, mivel a javuló termesztési feltételeknek köszönhetően sokkal nagyobb mennyiség kerül a piacra. A Török Exportőrök Szövetsége (TİM) és a Mezőgazdasági és Erdészeti Minisztérium adatai szerint továbbra is a nyugati mediterrán térség számít az ország legfontosabb termő- és exportkörzetének.

Mehmet Ali Can, a Nyugat-Mediterrán Exportőrök Szövetségének (BAİB) elnöke elmondta, hogy az idei betakarítás a szokásosnál később indult az időjárási körülmények miatt. Míg általában május végétől július végéig tart a szezon, most várhatóan egészen augusztus végéig folytatódik a szedés. Törökország évente mintegy 700 ezer tonna cseresznyét állít elő, amivel a világ legnagyobb termelőjének számít. Az exportált mennyiség jellemzően 60-70 ezer tonna között mozog. Can szerint az idei termés jóval kedvezőbb a tavalyi, a súlyos fagykárok miatt gyenge évhez képest, így a nagyobb volumen az export bővülését is támogatja - írja a FruitVeB.

A 2024-es évben a török cseresznyeexport értéke elérte a 210 millió USD-t, amelyből a nyugati mediterrán térség 91 millió USD-vel részesült. Egy évvel korábban az összes exportérték 48 millió USD volt, ebből 22 millió USD származott ugyanebből a régióból. A fő felvevőpiac továbbra is Európa és Oroszország, de Törökország jelentős mennyiséget szállít Szingapúrba, Malajziába, Dubajba, valamint több távol-keleti és közel-keleti országba is. Az ágazat célzott erőfeszítéseket tesz a kínai piac megnyitására, mivel a termelők és exportőrök új lehetőségeket keresnek a növekvő termésmennyiség hosszú távú, folyamatos értékesítéséhez.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
gyümölcstermesztés, piac, mediterrán, export, kína, időjárás, cseresznye, betakarítás, fagykárok, törökország,