Magyarországon építik fel Európa legnagyobb szervestrágya gyárát

agrarszektor.hu2025. május 13. 11:33

A Master Good cégcsoport több mint 10 éve kezdte fejleszteni a technológiát és a gyártósort, melynek köszönhetően képessé vált szervestrágya előállítására. Idén kezdetét veszi az új üzem építése, így 2026-ra már egy kibővült kapacitású gyárban készülnek a BioFer termékei. Az eddigi kapacitás megháromszorozása azt jelenti, hogy Európa legnagyobb szervestrágya gyára épül fel hazánkban - derült ki a cégcsoport közleményéből.

Idősebb Bárány László elmondta, hogy a fejlesztés közel 10 milliárd forintos nagyságrendű. A pályázat eredményhirdetése várhatóan júniusban megtörténik, és abban a pillanatban föl is állnak a rajtvonalra, ami azt jelenti, hogy tervek, kivitelezők, letárgyalt árak függvényében, birtokában hozzá is kezdenek a beruházáshoz. A szakember rámutatott, hogy itt egy bő egy éven át tartó megvalósulási, fejlesztési időszakról van szó. Id. Bárány László hozzátette, hogy 2026 második félévében az új, kibővült kapacitású gyár üzemelni fog. Mint mondta,

jelen kapacitásunk 30 ezer tonna, a fejlesztés eredményeként a kapacitás megháromszorozódik, 100 ezer tonnás éves kapacitásunk lesz. Ma Európában a legnagyobb kapacitású, hasonló terméket gyártó üzem kapacitása is csak 70 ezer tonna.

Honnan lesz elegendő alapanyag a háromszoros kapacitású gyár számára? 

A Master Good cégcsoport állattenyésztéssel, ezen belül csirkekeltetéssel és -hízlalással foglalkozó vállalkozása a Baromfi-Coop Kft. A Master Good Kft. kisvárdai vágóüzemében évente 86 millió darab csirkét dolgoznak fel, az élőalapanyag biztosítására évente 4-5 új csirkehízlaló telep épül. A hízlaló kapacitás növekedése fogja biztosítani a második csirkevágó üzem alapanyag szükségletét is. A nevelés - ahogy 99%-ban az egész világon - úgynevezett mélyalmos tartással történik. Ez azt jelenti, hogy a tiszta, fertőtlenített istállópadozatot alomanyaggal terítik be. A felnevelt csirkék elszállítását követően ez az alom szerves csirketrágyával dúsul fel. Ahogy nőtt a Master Good baromfitermelése, úgy nőtt a trágya elhelyezésének problémája is. Ezért döntött úgy a cég most már több mint 10 éve, hogy ezt a csirketrágyával dúsult almot is hasznosítja, és egy automata trágya-fermentáló rendszer segítségével dolgozza fel.

Idősebb Bárány László elmondta, hogy jelenleg a Baromfi Coopnak és a Master Good csirkehízlaló partnereinek az éves össztrágya mennyisége körülbelül kétszer akkora, mint amennyit jelen pillanatban a BioFer gyárban fel tudnak használni, vagyis van egy tetemes mennyiség, amit a gyárban jelenleg nem tudnak feldolgozni. Ezt a környék gazdái egyelőre istállótrágyaként vásárolják meg. 2026 második félévétől tehát szűkülni fog az a mennyiség, ami nyerstrágya felhasználási formában kerül ki most a földekre. Emellett a Master Good cégcsoport elkezdte a jelenlegi kapacitásának a megduplázását, 2029-re egy ugyanakkora csirkefeldolgozó épül Kisvárdán, mint a mostani. Épülnek hozzá az új baromfitelepek is, így 2027-2028-ra a szükséges nyersanyaggal, alapanyaggal utolérik a BioFer megnövekedett feldolgozóüzemi kapacitását.

Bővülő exportpiacok

2024-ben 25,4 ezer tonna terméket gyártottak, és majdnem ugyanannyit el is adtak. Id. Bárány László elmondta, hogy az értékesítés 60-65%-a Magyarországon történt, a fennmaradó 35-40% pedig exportra került. Az utóbbi években bővült azoknak az országoknak is a száma, ahova exportáltnak: míg a korábbi, tehát a 2020-21-22-es években, leginkább Szlovákiába és Romániába, azon belül is inkább Erdélybe adtak el termékeket, ma már ott vannak a cseh piacon, belistázás közeli állapotban vannak a bio termékeik Ausztriában, Svájcban, illetve már tavaly adtak el terméket Szlovéniába és Szerbiába is.

Id. Bárány László beszélt arról is, hogy még mindig árérzékenyek a gazdák. 2022 után, amikor az orosz-ukrán háború miatt szinte az egekbe szökött az energiák ára, és az bizony 2022-ben az egek közeli állapotba repítette a nitrán gyárakat is, akkor egy nagyon jó évünk volt. 2023-ban visszarendeződtek az árak, akkor abban az évben nem tudták növelni az értékesítésüket. 2025-ben viszont ismét egy olyan piaci környezet van, ahol a műtrágya árak, elsősorban a nitrogén műtrágya árak, szinte tavaly december óta folyamatosan, hónapról hónapra 3-5%-kal emelkednek. Az év első két hónapjában, január-februárban 60%-kal több terméket adtak el, mint az előző év azonos időszakában. A szakember szerint a rendelésállományon az látszik, hogy ez a dinamizmus ki fog tartani egész biztos nyár elejéig.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
beruházás, fejlesztés, master-good, agrárberuházás, gyártókapacitás, talajjavító, szervestrágya, kapacitásbővítés, üzemfejlesztés, trágyafeldolgozó, baromfi-coop-kft,