agrarszektor.hu • 2025. július 5. 06:03
A mezőgazdasági munka sokszor olyan veszélyeket rejt, amelyekre nem is gondolnánk. A leggyakoribb kockázati tényezők közé tartozik a gépekkel végzett munka, az áramütésveszély, valamint a nagy megterhelést jelentő fizikai feladatok, mint az emelés vagy a kényelmetlen testhelyzetben történő munkavégzés. A betakarítás után keletkező gázok - például must vagy trágya erjedése során -, illetve a növényvédő szerek és vegyi anyagok helytelen használata is komoly veszélyt jelenthet. Nem ritkák a légúti vagy bőrbetegségek, sőt az állatról emberre terjedő fertőzések sem. Külön kockázatot jelent a nagytestű állatokkal való munka. A gazdák gyakran elszigetelten, szabad ég alatt, üvegházakban vagy gépekkel dolgoznak, így számos veszélyforrásnak vannak kitéve nap mint nap. Mindez pedig több esetben emberi életekbe kerül, 2024 sem telt el haláleset nélkül.
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, amit jól mutatnak a baleseti statisztikák is. Míg 2016-ban még 18 halálos munkabalesetet regisztráltak az ágazatban, ez a szám 2017-re 33, 2018-ra pedig további 17 százalékkal csökkent. Ugyanebben az időszakban a három napnál hosszabb gyógyulást igénylő balesetek száma is csökkenő tendenciát mutatott: 2016-ban 837, 2017-ben 654, 2018-ban pedig 626 ilyen esetet tartottak nyilván.
2019-ben azonban ismét emelkedtek a számok: 679 munkabaleset történt, köztük 8 halálos kimenetelű és 4 súlyos csonkulással járó eset. Minden áldozat férfi volt. Egy évvel később, 2020-ban összesen 614 agrárbalesetet regisztráltak, ebbe beleértve a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és a halászat területét is. Ekkor is a férfiak voltak túlnyomó többségben: 503 alkalommal ők, míg 115 esetben nők sérültek meg.
A helyzet 2021-ben sem javult számottevően. Ebben az évben 605 munkabalesetet jelentettek a mezőgazdaságban, ebből 6 halálos volt - mindegyik férfi áldozattal. Három eset végződött súlyos csonkulással (szintén férfiaknál), további hat baleset pedig más súlyos sérüléseket okozott, ezek közül öt férfit, egy nőt érintett. Erdőgazdálkodásban és halászatban viszont nem történt halálos vagy súlyos baleset.
Az élelmiszeripar ezzel szemben magasabb kockázatokat mutat: 2020-ban 1392 balesetet regisztráltak, ezek közül kettő súlyos csonkulást okozott, de halálos kimenetelű nem volt. 2021-ben viszont már 1417 baleset történt, köztük öt halálos - három nő és két férfi áldozattal -, valamint három súlyos csonkulásos eset.
2024-ben a „Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat” nemzetgazdasági ágazatban összesen 581 munkabalesetet regisztráltak, ebből 451 eset férfiakat, míg 130 nőket érintett. A balesetek közül 8 végződött halállal, mindegyik eset férfi munkavállalót sújtott. Súlyos csonkulásos balesetből 2 esetet jegyeztek fel, amelyek szintén kizárólag férfiakat érintettek. Az egyéb súlyos balesetek száma 10 volt (ebből 2 női sérültet is érintett), így az összes súlyos munkabalesetek száma 20-ra tehető. A súlyos balesetek többségét férfiak szenvedték el (20 fő). A csonkulásos eseteket tekintve 12 ilyen baleset történt, amelyből 11 férfit és 1 nőt érintett - derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium adataiból.
Érdemes ugyanakkor a hosszabb távú tendenciákra is figyelmet fordítani. Tíz évvel ezelőtt a mezőgazdasági munkabalesetek száma még meghaladta a 770-et, 2005-ben pedig elérte az 1240-et. Összességében a munkahelyi balesetek száma is magas szinten mozgott: húsz évvel ezelőtt közel 24 ezer esetet regisztráltak, 2015-ben 21 ezret, 2023-ban 20,6 ezret, míg tavaly 20,2 ezerre csökkent ez a szám.
Tavaly az Agrárszektor is beszámolt arról, hogy halálos áramütéses baleset történt Letenyén. A tragédia egy permetező traktor vezetőjét érte: a nagykerekű gép permetező rúdja hozzáért egy magasfeszültségű vezetékhez. Amikor a 62 éves helyi férfi ki akart szállni a járműből, áramütést szenvedett, és életét vesztette. A rendőrség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt indított eljárást az ügyben.
Szintén tavaly a Master Good Kft. kisvárdai húsüzemében este ammónia jutott a levegőbe, feltehetően a hűtőrendszer hibája miatt. Az üzemet azonnal kiürítették, a gázszivárgást megszüntették, a csarnokot átszellőztették. A mentők összesen 14 dolgozót láttak el - négy főt a kisvárdai, tíz főt a nyíregyházi kórházba szállítottak enyhe mérgezés tüneteivel. Égő torokfájásra és köhögésre panaszkodtak, de állapotuk stabil, többségüket péntek estére hazaengedték. Egy nappal később újra mentők vonultak ki az üzemhez, hat embert ismét kórházba szállítottak. A rendőrség és a katasztrófavédelem vizsgálja az esetet.