agrarszektor.hu • 2025. május 14. 12:29
Az amerikai mezőgazdasági miniszter szerint az USA fokozatosan eltávolodik a klórozott csirke és a hormonkezelt marhahús előállításától, ami enyhítheti a brit-amerikai kereskedelmi tárgyalások egyik fő feszültségforrását. Brooke Rollins, az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztere londoni sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a klórozott csirke és a hormonkezelt marhahús nem feltétlenül lesz alapfeltétele egy jövőbeni amerikai-brit kereskedelmi megállapodásnak.
Kiemelte, hogy az amerikai piac egyre inkább eltávolodik ezektől a termelési módszerektől, amelyek az Egyesült Királyságban és az EU-ban egyaránt tiltottak. Rollins a Donald Trump elnök által múlt héten bejelentett kereskedelmi megállapodás részleteiről tárgyalt Londonban. Találkozott Steve Reed brit környezetvédelmi miniszterrel is, aki megerősítette, hogy a brit kormány soha nem fogadná el a klórozott csirkét vagy a hormonkezelt marhahúst - írta meg a The Guardian.
A miniszter szerint "az amerikai csirkének mindössze körülbelül 5%-át kezelik klórral", és hozzátette, hogy "az elmúlt évtizedben teljesen eltávolodtunk a klórozott csirkétől". Az USA-ban a gazdálkodók számára engedélyezett a klóros mosás és más fertőtlenítőszerek használata a csirkék tenyésztése és levágása során esetlegesen fertőző baktériumok eltávolítására, míg az EU 1997-ben betiltotta ezt a gyakorlatot. Rollins azt is jelezte, hogy egyes amerikai marhahústermelők is kezdenek felhagyni a hormonok használatával.
Szarvasmarha-tenyésztőink folyamatosan figyelik a piaci igényeket, és ha a piac egy bizonyos típust keres, vagy valahol nagyobb lehetőséget látnak, akkor valóban tapasztalhatunk bizonyos elmozdulást a piacon.
A jövőbeni kereskedelmi tárgyalások során a tengeri élelmiszerek és a rizs importja is napirendre kerülhet. Rollins megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság például nagymértékben támaszkodik Kínára és Oroszországra a tengeri élelmiszerek tekintetében. Amerika kiváló minőségű tengeri élelmiszerekkel rendelkezik.
A múlt heti megállapodás részeként a brit marhahústermelők hozzáférést kaptak az amerikai piachoz, míg az amerikai gazdák új hozzáférést nyertek az Egyesült Királyságba marhahús és etanol exportjához. A brit gazdálkodók aggodalmuknak adtak hangot, hogy a bioetanolra vonatkozó új vámcsökkentések az Egyesült Királyság iparágának összeomlásához vezethetnek.