Nagy ütemben nő az ökotermelés, de még így is vannak tartalékok

Braunmüller Lajos2025. május 21. 11:01

Jelentős ütemben, igaz, alacsony bázisról növekszik az ökológiai gazdálkodás, amelynek a magyarországi perspektíváiról szóló kerekasztal-beszélgetésen a résztvevő felek egyetértettek abban, hogy csak növekvő belföldi kereslet, jobb talajgazdálkodás és mindenekelőtt rentábilis gazdálkodás keretében növekedhet tovább ez a termelési módozat.

Az ökológiai gazdálkodás magyarországi perspektívái jók, de egyelőre nagyon alacsony bázisról indul a növekedés, amelyben bőven vannak még tartalékok – ez volt a legfontosabb megállapítása az ökotermelés lehetőségeiről szóló kerekasztal-beszélgetésnek a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián.

Nő a terület és a forgalom is

- mondta el Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Hozzátette: a hazai kereslet ugyanakkor továbbra sem tesz ki nagy arányt, bár növekszik, nem képes elérni például Dánia szintjét.

Az elmúlt években 36 százalékkal nőtt a termékforgalom, amely nem csupán árnövekedést, hanem volumenbővülést is jelent. Biotermékek esetében ráadásul 10 százalék alatti volt az infláció, vagyis a hagyományos élelmiszerekhez viszonyított árkülönbség csökken. Az ökopiac egy év alatt az EU-ban is 3 százalékos mértékben nőtt, de idehaza 19 százalékos volt a bővülés. Hozzátette:

Drexler DóraDrexler Dóra

Támogatás nélkül nem megy

A biogazdálkodók esetében egyaránt fontos a belső és a külső motiváció, a támogatási formák nélkül jelenleg nem fenntartható az ökológiai termelés - szögezte le Pais István, a Huminisz Kft. ügyvezetője. Mint kifejtette, az ökológiagazdálkodásban jó lehetőségek vannak a szinergiák kihasználására is, példaként a lombtrágyákat említette.

A hazai viszonyokról szólva kijelentette: az ökogazdálkodás Budapest környékén jellemző, amely a fizetőképes kereslettel magyarázható. Más országokban nem így van, nem is érdemes Magyarországot például Ausztriához hasonlítani.

PaisPais István

Jó hozamokkal életképes

- mondta el a megtérülés kapcsán Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Kft. ügyvezetője. A hozamokról szólva kifejtette: mára nagyon jó példák vannak, több szereplő nagyjából a kemizált gazdálkodás hozamaihoz hasonló eredményeket érnek el. Ennek a megvalósításához ma már rendelkezésre állnak a szóba jöhető anyagok és gyakorlatok, és ez már jobb anyagi pozíciót is jelent a termelő számára. Egy problémára is felhívta ugyanakkor a figyelmet:

RoszíkRoszík Péter

Ellenőrzik a támogatásokat

Növekvő tendencia látszik az ökogazdálkodás támogatási formáinak igénybevétele terén is - mondta el a jelenlegi helyzetet értékelve Salamonné Ebele Eszter, a Magyar Államkincstár osztályvezetője. A korrekt termelők támogatása kapcsán fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy a Kincstár részéről fontos a kapcsolat az ökoszervezetekkel, hiszen a feltételrendszernek történő megfelelést ezek a szervezetek ellenőrzik.

Salamonné Ebele EszterSalamonné Ebele Eszter

A gyomokra is van megoldás

Az egyik legnagyobb kihívás az ökogazdálkodásban a gyomszabályozás, és valóban vannak rossz tapasztalatok, hiszen korábban extenzív jelleget öltött sok esetben ez a termelési forma, amely az érintett területeken is látszott.

Ezzel szakítani kell!

- mondta el Szólláth Tibor Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú Bihar megyei elnöke. Vegyszeres gyomszabályozás helyett mechanikus vagy lézeres eszközöket kell alkalmazni, amely ma már nem a jövő, ma is rendelkezésre állnak ezek a megoldások. Ennek megfelelően ma már nagyon szép kultúrállapotban tartott ökogazdaságokat lehet látni, amely fontos előrelépés az elmúlt évtizedekhez képest.

A talajéletről szólva kijelentette: az ökogazdálkodás felfutása természetesen a támogatásoknak köszönhető részben, még akkor is, ha sokan nem termelnek igazán, de sokakban ott a felismerés, hogy a fenntartható talajgazdálkodás egy kiemelkedő előny.

Az ötvenes-hatvanas évek gyakorlata a korábbi talajművelési gyakorlatokat váltotta fel, amelynek hátrányai ma már nyilvánvalóak az emberi egészség szempontjából. Változtatni kellene ugyanakkor azon, hogy a megtermelt ökoélelmiszer nagy része külföldre megy – ebben a hazai közétkeztetés jó lehetőségeket jelentene az ökogazdálkodók számára. Hozzátette ugyanakkor: ennek keretében a rövid ellátási lánc kiépítése lenne kedvező, de a jogszabályi környezet nem alkalmas ehhez napjainkban.

A Portfolio AgroFuture 2025 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Berecz Valter
Címkék:
támogatás, vízgazdálkodás, mezőgazdaság, konferencia, agrárszektor, magyarország, ökológiai-gazdálkodás, ökogazdálkodás, portfolio-csoport, agrárszektor.hu, agrofuture-2025,