Takáts Zsolt arról beszélt, hogy 2021-2027-es időszakban a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv programja váltotta a korábbi Vidékfejlesztési Programot. Ennek során 73 pályázati felhívás meghirdetését tervezték, amelyből a legtöbb már le is zárult, igaz, a pályázatok elbírálása nagyrészt még folyamatban van. A KAP II. pillére összesen, 2869 milliárd forintnyi forrást biztosít az agrárium fejlesztésére, ebből 1500 milliárd forint gazdaságfejlesztési típusú, megközelítőleg 1000 milliárd forint zöld célú, de vannak fenntarthatósági kitűzések is. A Raiffeisen Bank ügyvezető igazgatója szerint ez azt jelenti, hogy a most a beruházásokra közel négyszer annyi forrás áll rendelkezésre, mint az előző ciklusban.
Sokan aggódtak, hogy mostani helyzetben lesz-e érdeklődés a beruházásokra? Éppen ezért óvatosan kerültek kiírásra a pályázatok, hogy a költségvetési ciklus végéig akár többször is ki lehessen írni őket
- mutatott rá Takáts Zsolt.
A szakember beszélt arról is, hogy az ÁTK-s és az élelmiszeripari üzemek fejlesztésére kiírt pályázatokra ötszörös túljelentkezés volt, emiatt viszont az összegek átcsoportosításokra fognak kerülni, és lesznek olyanok is, akik kimaradnak belőlük. Takáts Zsolt kiemelte, hogy a mostani KAP ST II. pillérben rendkívül kedvező, korábbinál magasabb a támogatás, hiszen igénybe vehető az 50%-os vissza nem térítendő támogatás, a 10%-os kamatköltség támogatás és egy 5%-os intézményi garancia (az AVHGA részéről). Emellett lehetőség van a támogatási előlegek igénylésére is, bankgaranciával (a támogatás összegének 50%-áig), illetve bankgarancia nélkül (projektszámlával, a támogatás összegének 25%-áig, legfeljebb 50/500 millió forintig) is. A Raiffaisen Bank ügyvezető igazgatója elmondta, hogy van olyan kamattámogatott beruházási hitel, amelyet kizárólag forintban lehet igényelni, fix kamatozású, a beruházás időtartamára (legfeljebb 3 évre) és utána 5 év fenntartási időre lehet igényelni, a beruházási költség legfeljebb 10%-ig, és akár 0%-os kamattal.
Látható tehát, hogy ezek komplex, személyre szabott megoldások, speciális támogatási hitel és más banki termékek igénybevételével a vissza nem térítendő támogatások kihasználása érdekében
- jelezte Takáts Zsolt.
A szakember beszélt arról is, hogy vannak alternatív lehetőségek, ha valakinek nem sikerül KAP ST forráshoz jutnia. Az ágazat ezen szereplői is több konstrukcióból válogathatnak, mint például az Agrár Széchényi Beruházási Hitel, az EXIM - Demján Sándor Program, illetve egyéb forgóeszközhitelek is a rendelkezésükre állnak.