agrarszektor.hu • 2025. július 14. 10:32
Az ELTE meteorológiai tanszékének kutatói szerint Magyarországon egyre gyakoribbá válnak a trópusi éjszakák, mivel a nappali és éjszakai hőmérsékletek egyaránt emelkednek, ami megnehezíti a pihenést és számos egyéb problémát okoz - írta az Infostart. Kis Anna és Pongrácz Rita, az ELTE meteorológiai tanszékének kutatói által készített elemzés rámutat, hogy hazánkban a nappali hőmérséklet-emelkedéssel párhuzamosan az éjszakai minimumhőmérsékletek is növekednek. Ennek következtében egyre gyakoribbá válnak a 20 fok feletti éjszakai hőmérsékletek, az úgynevezett trópusi éjjelek.
A napi hőingás alakulását elemeztük, és ennek kapcsán kitértünk a maximum, illetve minimum hőmérsékletek részletesebb elemzésére is. Ebből állapítottuk meg, hogy az elmúlt ötven évben kis mértékű növekedés látszik a napi hőingásban, mivel emelkedtek a maximum hőmérsékletek. Viszont a jövőre vonatkozó klímamodellek már azt mutatják, hogy egyformán emelkedik a legalacsonyabb és a legmagasabb hőmérséklete értéke
- magyarázta az ELTE kutatója.
A szakember kiemelte, hogy a jelenség nyáron válik különösen problémássá, amikor az éjszakai hőmérséklet nem csökken 20 fok alá, ami jelentősen megnehezíti a pihenést és komoly terhet ró az emberi szervezetre.
A kutatók tanulmányukban három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel a jövőre vonatkozóan. Az optimista verzió szerint, ha azonnal csökkenne az üvegházhatású gázok kibocsátása, akkor nem várható további emelkedés a nyári hőmérsékleti maximumokban. A közepes forgatókönyv alapján, amennyiben a kibocsátás a 21. század közepén tetőzik, Magyarországon a legmelegebb nyári napokon további egy-másfél fokos hőmérséklet-emelkedés várható. A pesszimista szcenárió szerint, ha egyáltalán nem csökken az éghajlatváltozást okozó gázok kibocsátása, a század végére a legforróbb napok akár négy fokkal is melegebbek lehetnek a jelenleginél.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a napi hőingás mértéke évszakonként változik. Nyáron 10-13 fokos különbség is lehet a napi legalacsonyabb és legmagasabb hőmérséklet között, míg télen ez az érték átlagosan legfeljebb 6 fok.
A kutatók szerint azonban még ez a kisebb téli hőingadozás is megviselheti az emberi szervezetet, emellett a mezőgazdaságban károkat okozhat, és jelentős ökológiai hatásokkal járhat.