Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A Kis-Balaton zalavári töltéséről horgászni kívánók körében egyre gyakoribb téma, hogy a sulyom (Trapa natans) milyen mértékben borítja be a vízfelületet. Az elmúlt hetekben a növény erőteljesen elterjedt, ami jelentősen korlátozza a horgászati lehetőségeket az érintett területeken. Látrányi-Lovász Zsófia, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Kis-Balaton Szakaszmérnökségnek kiemelt műszaki referense elmondta: a sulyom, tudományos nevén Trapa natans, hazánkban őshonos és védett növény, aminek a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer területén is fontos szerepe van az élővilág diverzitásának fenntartásában.
A szakemberek üdvözlik a növény jelenlétét, mivel a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer működésében természetes segítőként funkcionál. Korábban főként a Tisza-tónál volt jellemző ez a vízinövény, de a Kis-Balaton ökoszisztémája kedvező feltételeket teremtett az itteni elterjedéséhez is.
A sulyom könnyen felismerhető a víz felszínén kiterülő levélrózsáiról, amelyeket rombusz alakú, fogazott szélű levelek alkotnak. A növényt felfúvódott, levegővel teli levélnyelek tartják a víz felszínén. Júliusban és augusztusban fehér, négytagú virágokat hoz, szeptemberre pedig beérik jellegzetes termése.
Ökológiai szempontból a sulyom jelentős szerepet tölt be: úszólevelei élőhelyet biztosítanak vízi rovaroknak és más apró állatoknak, gyökerei menedéket nyújtanak vízi gerincteleneknek. Termése számos állatfaj táplálékforrása. Fotoszintézise során oxigént bocsát a vízbe, ami létfontosságú a halak számára, emellett a víz túlzott felmelegedését is gátolja. A növény megítélése azonban összetett. Kontrollálatlan terjedése esetén elnyomhatja az őshonos fajokat, csökkentheti a biodiverzitást, és a túlságosan összefüggő sulyomszőnyeg akadályozhatja az oxigén vízbe jutását, ami a halállományra nézve káros lehet. Ezért időnként szükséges a szakszerű kaszálása, amit kizárólag szakemberek végezhetnek.
A sulyom a magyar kultúrtörténetben is szerepet játszott: termését egykor élelmiszerként hasznosították, főzve vagy sütve fogyasztották, lisztjéből kenyeret is készítettek. Napjainkban azonban védett növényként 5000 forint eszmei értékkel bír, ezért gyűjtése és felhasználása engedélyhez kötött.