Szinte mindenhová jutott eső az országban, csak oda nem, ahova kellett volna

agrarszektor.hu2023. augusztus 31. 16:01

A hét elején érkezett frontrendszer fokozatosan véget vetett a forróságnak, csapadékot is hozott, bár az Alföld nagyobb része, ahová a legjobban kellett volna, csak keveset kapott. A napraforgó már egyáltalán nem, de lényegében már a kukorica sem igényel további esőt, a repce vetéséhez azonban az Alföldön sokfelé túl száraz a talaj. A folytatás csendes, mérsékelten meleg, jobbára napos, kora őszi időt ígér elszórt záporokkal, számottevő csapadék nélkül.

A múlt hét második felében forró, nagyrészt száraz idő uralkodott hazánkban, komolyabb záporok, zivatarok a Dunántúl északi felén péntek hajnalban alakultak ki. Hétfő este egy közeledő frontrendszer hatására igen heves, sokfelé károkozó zivatarok alakultak ki a Dunántúlon. Kedden és szerdán újabb záporos csapadékgócok alakultak ki, immár kelet felé terjedően is - derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. A lehullott csapadék mennyisége 5 és 20 mm között alakult, a Dunántúlon nagy területen és a Tiszántúl északi részén 20-40 mm is leesett, míg helyenként Baranyában és a Békéscsaba-Szolnok-Jászberény-Ózd vonal széles sávjában alig valami. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege északon, északnyugaton többletet, míg Somogyban és Baranyában, illetve az Alföldön többfelé 10-30 mm hiányt mutat.

A talajok sokat nedvesedtek a héten: a felső 20 cm-es talajréteg az ország nagyobb részén kellően nedves, az Alföldön maradtak száraz foltok, a mélyebb rétegek is az Alföldön, főleg a Tiszántúlon és Szolnok-Jászberény térségében kritikusan szárazak. A nyárvégi aszály által érintett területek nagysága sokat nem változott, az Alföld érintett területei ezúttal sem kaptak nagyobb esőt.

A hőmérséklet jóval magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, az idei harmadik hőhullám vasárnap érte el tetőfokát, mikor az idei nyár legmelegebb napján az Alföld nagy részén 37-39 fok közé forrósodott a levegő. A hőség hétfőn előbb a Dunántúlon, kedden már másfelé is mérséklődött, szerdán a Dunántúlon már csak kevéssel 20 Celsius fok fölötti értékek voltak a jellemzőek, és keleten is 30 fok alatt maradt a maximum.

A kukorica és napraforgó érését gyorsította az augusztus végi hőhullám. Augusztus első hetének bőséges csapadékának is köszönhetően sokfelé igen szépen fejlettek az állományok. A kukorica többnyire a viaszérés állapotában jár, elkezdődött a levelek száradása, bár Miskolc környékén még sokfelé teljesen zöldek a táblák. További csapadékra lényegében már nincs szüksége ennek a növénynek. A napraforgó a citromérés, növényszáradás fázisában van, erre is jellemzőek a jól fejlett állományok. További csapadék már nem kívánatos a napraforgónak. Az őszi káposztarepce vetése is elkezdődött, a magágy előkészítéséhez, a vetéshez és a magok keléséhez az ország nagyobb részén kedvező a talaj fölső rétegének nedvességtartalma, az Alföldön vannak az ideálisnál szárazabb területek.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink az augusztus második felére vonatkozó állapotot mutatják. Ebben az időszakban egyre jobban csökken az index értéke, a nyári növények zöld tömege veszít mennyiségéből, amit ellensúlyoz, hogy a tarlók a hónap eleji esők hatására sokfelé kizöldültek. A legnagyobb csökkenés az előző állapothoz képest az aszályossá váló Alföldön következett be. Az anomália térképen is az Alföld délkeleti és középső területein vannak vörös foltok (ahol a sokéves átlagnál alacsonyabb az index értéke) a csapadékhiány miatt. Az ország nagyobb részén azonban még mindig magasabb a zöld tömeg mennyisége az ilyenkor szokásosnál.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 1220 és 1400 foknap között alakul, az alacsonyabb értékek északon és nyugaton, a magasabbak délkeleten vannak, az országon belüli különbség továbbra is növekszik. Az összegzés kezdete óta folyamatos elmaradásban van a hőösszeg: a tavalyi évhez képest mintegy 90-140 foknap a hiány. A sokéves átlaghoz képest a nyár végére zárkózott föl a hőösszeg, jelenleg kis elmaradás és már előny is van hazánkban. Mindez azt jelenti, hogy a növények „utolérték magukat”, az érés fázisa már a szokásos időpont körül történik.

A következő 6-8 nap során mérsékelten meleg, többnyire száraz idő várható. A hét végéig elszórtan előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, majd a jövő hét közepéig még ennyi sem, így területi átlagban számottevő csapadék nem valószínű. Vasárnap és hétfőn várható több felhő, egyébként jobbára napos idő várható. A hét végéig kissé melegszik a levegő, a hőmérséklet csúcsértéke szombaton 26 és 31 fok között valószínű, majd a jövő héten 24-30 fok lesz a jellemző.

Címkék:
kukorica, aszály, napraforgó, csapadék, jelentés, eső, szárazság, agrometeorológia, zivatar, zápor, csapadékhiány, országos-meteorológiai-szolgálat, alföld, talaj-nedvességtartalma, csapadékmennyiség, nedvességtartalom, őszi-káposztarepce,