MTI • 2025. május 3. 17:34
Európa nagy részén nyárias, enyhe időjárás van, nagyobb mennyiségű csapadékot a Skandináv-félsziget térségéből és az Ibériai-félszigetről jelentenek. A szokatlanul meleg idő hétvégén még kitart, de holnaptól érkezik a hullámzó frontrendszer és az eső.
Közép- illetve Délkelet-Európa térségében még anticiklonális hatások uralkodnak, emiatt nyugodt, napos, száraz az idő arrafelé. Másutt azért változékonyabb az időjárás, hiszen a Kelet-európai-síkságon, valamint a kontinens északi és nyugati részein is találhatók alacsony légnyomású képződmények.
Nagyobb mennyiségű csapadékot a Skandináv-félsziget térségéből és az Ibériai-félszigetről jelentenek, helyenként 20-30 mm-t meghaladó csapadékösszegek is előfordulnak. Közép-Európában, valamint Német- és Franciaország területén van a legmelegebb, ugyanis arrafelé nagyrészt 25 és 30 fok között alakul a csúcsérték. Ezzel szemben a Skandináv-félsziget északi felén és a Kelet-európai-síkság nagy részén csak 10 fok körüli, nem egy helyen az alatti értékeket mérnek a legmelegebb órákban.
A Kárpát-medencét vasárnapra virradóan eléri az északnyugat felől érkező hullámzó frontrendszer, emiatt ekkortól egyre többfelé várható majd zápor, zivatar. Előtte viszont szombaton még nyáriasan meleg időre és sok napsütésre számíthatunk.
Idehaza a hétvégén Nyugat felől elkezd megnövekedni a felhőzet, néhol az északi, északnyugati tájakon előfordulhat csapadék. Éjjel az északi megyékben lehet a vastagabb felhőtömbökből elszórtan zápor, zivatar, délebbre fátyolfelhős, száraz idő valószínű. Vasárnap viszont az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett egyre többfelé számíthatunk csapadékgócok, elszórtan zivatarok kialakulására - legkésőbb és legkisebb eséllyel a kevésbé felhős déli országrészben.
Sokfelé várható élénk, helyenként erős déli, délnyugati szél, ami vasárnap egyre nagyobb területen északnyugatira fordul. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10 és 17 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 20 és 29 között valószínű, a tartósabban felhős északi, északnyugati tájakon mérhetjük a legalacsonyabb, míg az Alföldön a legmagasabb értékeket.