Fontos feladat vár a magyar kerttulajdonosokra: ezt nem jó halogatni

Fontos feladat vár a magyar kerttulajdonosokra: ezt nem jó halogatni

agrarszektor.hu
Ahogy egyre hosszabbodnak a nappalok, a természet ritmusa újra munkára hívja a kerttulajdonosokat, és nem csak vidéken. A pandémia óta újra fénykorát éli a kiskertészkedés, a balkonkertészet, a közösségi kertészkedés. Sokan már nem csak a bolti zöldségek alternatíváját látják benne, hanem tudatos életmódváltásként tekintenek rá.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Néhány érdekes adat

Meglepő, hogy becslések szerint - bár a KSH erről nem közöl pontos adatot - a magyar háztartások közel harmada rendelkezik valamilyen művelhető kerti területtel, amely alkalmas lehet zöldség- vagy gyümölcstermesztésre. A paradicsom évek óta vezeti a zöldségek népszerűségi listáját, de a mikrozöldek – különféle növények csírái, pl. búza, lucerna, napraforgó, vöröshagyma, retek, bazsalikom – népszerűsége is rohamosan terjed, főleg a városi kertészek és az egészségtudatos fogyasztók körében - írja közleményében a Stanley Black & Decker.

A természetes trágyák és a biodiverzitást támogató gyepkeverékek iránti növekvő kereslet tükrözi a társadalom egyre erősebb elköteleződését a fenntartható és környezettudatos kertészeti és mezőgazdasági gyakorlatok iránt. Ez a tendencia várhatóan tovább erősödik a jövőben, ahogy a környezeti kihívásokra adott válaszok egyre inkább előtérbe kerülnek.

Milyen munkák állnak tehát előttünk a júniusig tartó időszakban?

Áprilistól június elejéig számos teendő vár ránk a kertben, legyen szó talajelőkészítésről, vetésről, gyepápolásról vagy növénygondozásról. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb munkálatokat és az ezekhez kapcsolódó eszközöket.

Áprilisi teendők: a kert felkészítése

Áprilisban a kertészek elsődleges feladata a talaj előkészítése és a veteményes kialakítása. Ha ez elmaradt az immár mögöttünk álló áprilisban, számos növény esetében még nem késő mindezt május első felében megtenni. A talaj fellazítása, gyommentesítése és tápanyag-utánpótlása elengedhetetlen a sikeres növénytermesztéshez. A gyommentes ágyásokat -  ha vegyszermentesen gondolkodunk - trágyázzuk természetes anyagokkal.

A másik fontos tennivaló a gyepszellőztetés, mert a téli időszak után a fű között kialakult filcréteg (elhalt növényi részek, moha) akadályozza a levegő, a víz és a tápanyagok talajba jutását. A gyepszellőztetéssel felfrissítjük a gyepet, serkentjük a fű növekedését, és elősegítjük az egészséges, dús pázsit kialakulását. Ilyenkor a talaj is már kellően felmelegedett a regenerálódáshoz.

Májusi munkálatok: ültetés és növényápolás

Májusban a kertben az ültetés és a növényápolás kerül előtérbe. A zöldségpalánták, mint a paradicsom, paprika és káposztafélék kiültetése mellett a gyümölcsfák és dísznövények gondozása is fontos feladat. A gyep karbantartása is folytatódik: a rendszeres fűnyírás és a gyeptrágyázás hozzájárul a sűrű, egészséges pázsit kialakításához.

Június eleje: a kert csúcsformában

Júniusra a kert már teljes pompájában tündököl. A folyamatos gyomlálás, öntözés és növényvédelem mellett a gyep állapotának fenntartása is fontos. A gyep nyírásánál ne vágjuk túl rövidre a füvet – az ideális magasság 4–5 cm. A sűrűn nyírt gyephez használjunk gyeptrágyát (pl. Natura Bio), így az új hajtások erősek lesznek. Ha pedig kikopott foltok jelennek meg a gyepen a prémium gyepfelújító keverékek ezen is segítenek. Fontos, hogy ne száraz talajra vessünk, és 1–2 hétig rendszeresen tartsuk nedvesen a friss vetést.

Fenntarthatóság a kertben

Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntartható kertészkedés. A természetes alapanyagú trágyák, mint a Natura Bio termékcsalád, a víztakarékos öntözési módszerek és a biodiverzitást támogató növényválasztás mind hozzájárulnak a környezetbarát kertgondozáshoz.

Összefoglalva:

A tavasz a kertben mindig mozgalmas, de a megfelelő eszközökkel, néhány egyszerű szabállyal és egy kis tudatossággal nemcsak szép, de fenntartható is lehet a végeredmény. Ráadásul mentálisan is feltölt – és ez manapság legalább annyira fontos, mint az, hogy mi terem meg az ágyásokban.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?